Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę

Powszechnie wiadomo, iż urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem każdego pracownika. Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu.

Adwokat od prawa pracy z Warszawy wskazuje, że podejmując pracę po raz pierwszy, pracownik uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, tj. w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Wymiar urlopu wynosi:

– 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,

– 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wyżej wskazany wymiar urlopu. Adwokat z Siedlec podkreśla, że niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Podczas urlopu wypoczynkowego pracownik oczywiście nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Niemniej Kodeks pracy przewiduje sytuacje, w których pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Adwokat z kancelarii prawnej od prawa pracy w Warszawie i Siedlcach informuje, że w niniejszym artykule znajdą państwo odpowiedź, kiedy owe odwołanie może mieć miejsce.

Przedmiotowe zagadnienie uregulowane jest w art. 167 Kodeksu pracy. Zgodnie ze wskazanym artykułem pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Ponadto, kolejną przesłanką uzasadniające w/w odwołanie jest fakt, iż nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia w procesie pracy.

Prawnik od prawa pracy wskazuje, że do sytuacji, w których występują wyżej wymienione okoliczności, należy np. konieczność usunięcia awarii urządzeń, niespodziewana kontrola dotycząca stanowiska pracy danego pracownika, niezapowiedziany przyjazd delegacji zagranicznej, przesunięcie się terminu rozprawy sądowej sprawy, w której pracownik reprezentuje pracodawcę.

Pracodawca odwołując pracownika z urlopu powinien to uczynić w sposób jednoznaczny, który wywołuje skutek w chwili poinformowania. Prawnik z kancelarii adwokackiej od prawa pracy podkreśla, że przepisy prawa nie określają formy, jaką taka informacja powinna przyjąć. Kluczowym jest, aby pracownik, który korzysta z urlopu pozostając czasowo poza sferą pracowniczego podporządkowania, jednocześnie nie mając stałego, codziennego kontaktu z pracodawcą, miał możliwość zapoznać się z przekazywaną informacją. Warto mieć na uwadze, co też zostało poparte w orzecznictwie Sądu Najwyższego, iż pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie ma obowiązku codziennego kontrolowania prywatnej poczty elektronicznej, zwłaszcza, gdy pracodawca nie wykazał, że wykorzystywał ten sposób komunikacji z pracownikiem w dotychczasowej praktyce kontaktów zawodowych.

Należy pamiętać, iż polecenie pracodawcy określające dzień powrotu do pracy musi być realne do spełnienia przez pracownika. Musi uwzględnić on przede wszystkim miejsce pobytu pracownika, możliwość powrotu oraz dostępność środków transportu.

Ocena okoliczności, która powoduje konieczność obecności pracownika w zakładzie, należy do pracodawcy. Prawnik Siedlce od prawa pracy zaznacza, że pracownik zobowiązany jest podporządkować się decyzji pracodawcy o odwołaniu go z urlopu, bez względu na własną opinię o zasadności odwołania. Powyższe zasady wynikają wprost z Kodeksu pracy, zgodnie z którymi pracownik ma obowiązek stosowania się do poleceń przełożonych oraz dbania o dobro zakładu pracy i chronienia jego mienia. Niepodporządkowanie się poleceniu stawienia się w pracy może być kwalifikowane jako opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, co upoważnia pracodawcę do zastosowania kary porządkowej w postaci kary grzywny, a nawet jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Podejmując decyzję o odwołaniu pracownika z urlopu, pracodawca musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu części poniesionych przez pracownika kosztów urlopu, tj. takich, które pozostają “w bezpośrednim związku” z odwołaniem. Prawnik z kancelarii adwokackiej w Siedlcach i Warszawie podkreśla, że do kosztów takich należą wydatki poniesione przez pracownika “z góry”, w związku z zamiarem spędzenia urlopu poza miejscem zamieszkania, ale tylko w części proporcjonalnej do okresu pobytu niewykorzystanego z powodu odwołania. Do kosztów podlegających zwrotowi wlicza się również faktycznie poniesione koszty podróży do miejsca spędzania urlopu i z powrotem, a w przypadku, gdy pracownik ich nie udokumentował – zwrotowi podlegają koszty obliczone zgodnie z przepisami dotyczącymi podróży służbowych. Istotnym jest również fakt, że zwrot kosztów dotyczy również rodziny pracownika. Oznacza to, iż kosztami pozostającymi w bezpośrednim związku z odwołaniem będą również wydatki, o których mowa powyżej, przypadające na członków rodziny. Jeżeli pracownik rozpoczął urlop, ale nie wyjechał jeszcze do zaplanowanego miejsca jego spędzenia, kosztami podlegającymi zwrotowi będą jedynie wydatki związane z przygotowaniem wyjazdu, których pracownik nie jest już w stanie odzyskać, np. niepodlegająca zwrotowi część opłaty za wczasy krajowe lub zagraniczne albo za bilety lotnicze. Adwokat prawo pracy w Siedlcach zaznacza, że do wydatków takich nie należą natomiast koszty zakupu żywności, sprzętu turystycznego lub odbycia kursu językowego.

Kodeks pracy nie wprowadza wyraźnego ograniczenia liczby odwołań pracownika z urlopu. Jednak jak wskazuje się w doktrynie, odwołanie z urlopu jest wyjątkiem od zasady nieprzerwanego urlopu i pracodawca nie powinien zakłócać tzw. spokoju urlopowego przez kilkakrotne odrywanie pracownika od wypoczynku. Niemniej jednak, w przypadku istnienia uzasadnionych okoliczności, pracodawca może ponownie odwołać pracownika z urlopu.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa pracy, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – jesteśmy do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy i Siedlec.

Rate this post
2021-01-26T11:26:05+00:00