Zielona Karta

Poruszając się obecnie własnym samochodem po Europie, najczęściej w ogóle nie zastanawiamy się nad swoimi prawami i obowiązkami, związanymi z posiadaniem ubezpieczenia OC pojazdu. Błędnie wiążemy brak obowiązku wykupowania dodatkowego ubezpieczenia OC z regułami unijnych „otwartych granic”. Adwokat Siedlce i adwokat Warszawa wskazują, że Strefa Schengen rzeczywiście pozwala na swobodne przekraczanie granic. Jednak regulacje związane z ubezpieczeniem pojazdu za granicą wynikają z istnienia niezależnego od UE tzw. systemu Zielonej Karty.

Obecnie system ten wykracza daleko poza granice kontynentu. Prawnik z Siedlec wskazuje, że poza krajami członkowskimi UE do systemu należą również Szwajcaria, Turcja, Serbia, Rosja, Norwegia, Mołdawia, Macedonia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Białoruś, Andora, Azerbejdżan, Albania, Iran, Izrael, Maroko i Tunezja. Większość z Państw zawarła również Porozumienie Wielostronne, dodatkowo ułatwiając funkcjonowanie europejskim kierowcom.

W przypadku kierowców z Państw należących do wspomnianego Porozumienia Wielostronnego, poruszanie się ubezpieczonym pojazdem po innym państwie należącym do Porozumienia, wymaga wyłącznie posiadania ważnej polisy OC. Adwokat z kancelarii prawnej podkreśla, że kierowca nie musi wykupować dodatkowego ubezpieczenia w zagranicznym kraju, po którym porusza się samochodem.

Inaczej wygląda sytuacja kierowców z Państw należących tylko do systemu Zielonej Karty. Prawnik z Warszawy podkreśla, że przed przekroczeniem granicy kierowca musi posiadać wykupione dodatkowe ubezpieczenie – Zieloną Kartę (albo ubezpieczenie graniczne). Plusem istnienia Zielonej Karty jest jednolitość zasad i reguł z niej wynikających. Kierowcy nie muszą samodzielnie analizować regulacji i obowiązków każdego z krajów. Wykupienie Zielonej Karty pozwala ubezpieczyć pojazd w wymaganym (minimalnym) zakresie.

Konsekwencje zbagatelizowania zagranicznych wymogów ubezpieczeniowych w przypadku zaistnienia szkody komunikacyjnej, potrafią być bardzo bolesne. Adwokat z kancelarii prawnej w Warszawie i Siedlcach wskazuje, że brak stosownego ubezpieczenia wiąże się nie tylko z wysoką karą za jego nieposiadanie, ale również koniecznością pokrycia spowodowanej szkody „z własnej kieszeni”.

Ułatwienia związane z istnieniem systemu Zielonej Karty wpływają również na przebieg procesu likwidacji szkody. Zasadą jest zgłaszanie szkód do Ubezpieczyciela sprawcy, co w przypadku pojazdu zagranicznego wiąże się z dodatkowymi trudnościami. Bariery językowe i odrębności regulacji prawnych są często nie do przeskoczenia dla poszkodowanego. Z doświadczenia adwokatów z kancelarii adwokackiej w Warszawie wynika, że dla wielu osób kontakt z obcojęzycznym ubezpieczycielem jest bardziej stresujący niż zdarzenie, z którego wynikła szkoda.

Wiedza o możliwościach jakie daje system Zielonej Karty jest niezwykle pomocna. W wielu sytuacjach dzięki systemowi Zielonej Karty jest możliwe przeprowadzenie likwidacji w Polsce, przed polskim ubezpieczycielem.

W kancelariach adwokackich w Warszawie i Siedlcach wielokrotnie reprezentowaliśmy klientów w czasie likwidacji szkód, zarówno za granicami Polski jak i na terenie kraju. Jeśli potrzebują Państwo pomocy zapraszamy do kontaktu.

Rate this post
2021-01-26T11:25:38+00:00