Przerwanie urlopu macierzyńskiego za względu na pobyt dziecka w szpitalu

Zgodnie z Art. 181 Kodeksu pracy, w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.

Adwokat Siedlce wskazuje, że generalną zasadą, wynikającą wprost z Kodeksu pracy jest, iż urlop macierzyński powinien zostać wykorzystany w całości. Niemniej od tej zasady kodeks pracy przewiduje następujące wyjątki:

– gdy po 14 tygodniach tego urlopu pracownica chce wrócić do pracy,

– gdy po upływie 8 tygodni od dnia porodu dziecko zostaje hospitalizowane.

Przedmiotowy artykuł 181 KP reguluje wyjątkową sytuację pozwalającą na przerwę i przesunięcie terminu urlopu macierzyńskiego. Chodzi wyłącznie o przypadek, kiedy dziecko wymaga opieki szpitalnej, a jego matka nie wykorzystała już po porodzie co najmniej ośmiu tygodni urlopu macierzyńskiego. Przerwa nie powinna jednak trwać dłużej niż okres hospitalizacji dziecka.

Przerwanie i przesunięcie urlopu macierzyńskiego może nastąpić jedynie na wniosek pracownicy. Oznacza to jednocześnie, że pracodawca ma obowiązek dopuszczenia takiej pracownicy do pracy w okresie przedmiotowej przerwy.

Biorąc pod uwagę powyższe, kwestia pobierania zasiłku macierzyńskiego na czas przerwy w urlopie macierzyńskim zostaje oczywiście również zawieszona. Wobec powyższego pracownica ma kilka możliwości, aby pobierać w tym czasie wynagrodzenie.

Pierwszym wariantem jest zasiłek opiekuńczy. Oznacza to, iż w czasie hospitalizacji dziecka, matka ma prawo pobierać zasiłek opiekuńczy. Zasiłek przysługuje nie dłużej niż przez:

– 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka dotyczy zdrowego dziecka do lat 8 lub dziecka chorego do lat 14, w tym także dziecka niepełnosprawnego w tym wieku, albo

– 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka dotyczy dziecka w wieku +14 lat lub dotyczy innego chorego członka rodziny,

– 30 dni w roku kalendarzowym, jeśli opieka dotyczy chorego dziecka niepełnosprawnego, które ukończyło 14 lat ale nie ukończyło 18 lat, albo dziecka niepełnosprawnego, które ukończyło 8 lat ale nie ukończyło 18 lat, jeśli w wyniku porodu, choroby albo pobytu w szpitalu małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, nie mogą opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym.

Jeśli w roku kalendarzowym opieka dotyczy wyłącznie niepełnosprawnego dziecka oraz innych chorych członków rodziny (brak dzieci, które nie ukończyły 14 lat), zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie za okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym, w tym nie dłuższy niż 14 dni na opiekę nad chorymi członkami rodziny.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Adwokat z kancelarii adwokackiej prawa pracy w Warszawie i Siedlcach wskazuje, że nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki. Dodatkowo okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie jest wliczany do limitu 60 i 14 dni w roku kalendarzowym.

Inna możliwością, jest powrót do pracy na czas pobytu dziecka w szpitalu.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa pracy, zapraszamy do kontaktu z kancelarią – adwokaci od prawa pracy są do Państwa dyspozycji na terenie miast Warszawa i Siedlce.

Rate this post
2021-01-26T11:30:25+00:00