Zwolnienie ze składek ZUS – tarcza antykryzysowa

W myśl ustawy z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, potocznie zwanej „tarczą antykryzysową”, istnieje możliwość złożenia wniosku do ZUSu o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące.

Adwokat z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach wskazuje, że wspomniane zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zgodnie z tarczą antykryzysową zwolnienie dotyczy:

– osób wykonujących działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 roku i opłacających składki na własne ubezpieczenia;

– płatników składek, którzy prowadzili firmę przed 1 lutego 2020 roku i zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób na 29 lutego 2020 roku;

– duchownych.

W tym miejscu należy wskazać, że aby możliwe było zwolnienie z obowiązku uiszczania składek do ZUS konieczne jest spełnienie następujących warunków.

Po pierwsze ma ono zastosowanie do osób wykonujących pozarolniczą działalność przed 1 lutego 2020 roku, które opłacały składki na ubezpieczenie lub będących płatnikami składek przed 1 lutego 2020 roku i zgłaszającymi do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób, według stanu na dzień 29 lutego 2020 roku.

Dodatkowo w odniesieniu do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (niezatrudniających pracowników) tj. osób, które opłacają wyłącznie własne ubezpieczenie, warunkiem zwolnienia z opłacania składek do ZUS, jest uzyskanie przychodu za pierwszy miesiąc, za który składany jest wniosek w wysokości nieprzekraczającej 300 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto – tj. kwoty 15 681 zł.

Kolejnym warunkiem jest złożenie wniosku do ZUS w termienie do 30 czerwca 2020 roku oraz konieczność złożenia dokumentów rozliczeniowych za okres od marca do maja 2020 roku do 30 czerwca 2020 roku chyba, że osoba składająca wniosek jest zwolniona z obowiązku ich składania. Wspomniany wniosek można złożyć zarówno drogą elektroniczną, za pośrednictwem poczty, jak również osobiście w placówce ZUS.

Złożenie wniosku spowoduje zwolnienie z obowiązku uiszczania należności z tytułu składek za okres marzec – maj 2020 roku. Ponadto wymaga podkreślenia, że przepisy prawa nie przewidują minimalnej i maksymalnej kwoty należności z tytułu składek, którą może objąć zwolnienie, za wyjątkiem osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących oraz duchownych, dla których obejmuje wyłącznie składki od najniższej podstawy ich wymiaru.

W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku, które następuje drodze decyzji, istnieje możliwość złożenia wniosku do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenia sprawy, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji odmownej.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii, zapraszamy do kontaktu z kancelarią prawną – nasi adwokaci są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy i Siedlec.

Rate this post
2021-01-26T11:36:31+00:00