Czym jest windykacja długów? Na czym polega windykacja?

Nikt nie lubi mieć długów. Niezależnie, czy jest to niespłacony kredyt hipoteczny czy zapomniana faktura za telefon, w pewnym momencie każdy może spotkać się z jakąś formą windykacji. Adwokat Siedlce wskazuje, że z reguły windykację długów można podzielić na kilka rodzajów:

  1. Windykację miękką
  2. Windykację twardą
  3. Windykację egzekucyjną

Ad. 1. Pierwszą czynnością jaką zawsze wykonuje się po powstaniu zaległości jest wysłanie wezwania do zapłaty. W większości przypadków jest to wystarczające narzędzie do odzyskania należności, ponieważ duża część zaległości wynika po prostu z zapomnienia. Na etapie windykacji miękkiej często stosuje się również inne formy bezpośredniego lub pośredniego kontaktu (telefonicznego, mailowego, osobistego). Prawnik z kancelarii adwokackiej w Warszawie podkreśla, że założeniem takiej formy windykacji jest podjęcie próby polubownego rozwiązania sporu. Dłużnik może skorzystać z różnych form pomocy. Najczęściej stosuje się rozłożenie zadłużenia na raty lub przesunięcie spłaty na późniejszy okres. Nieograniczona różnorodność potencjalnych rozwiązań pozwala stronom na wypracowywanie również bardziej nieoczywistych form wyjścia z zadłużenia.

Ad. 2. Windykacja twarda polega na skierowaniu roszczeń do postępowań sądowych. Zależnie od stanu faktycznego konkretnej sprawy wierzyciel może żądać wydania nakazu zapłaty, wyroku, czy też ścigania dłużnika w postępowaniu karnym. Zapadłe rozstrzygnięcie sądu stanowi potwierdzenie uprawnień wierzyciela do dochodzenia roszczeń w postępowaniu egzekucyjnym. Prawnik z kancelarii w Siedlcach wskazuje, że do czasu wydania wyroku strony mogą próbować zawrzeć ugodę. Treść proponowanej ugody podlega kontroli sądowej. Strony są tym samym bardziej ograniczone niż przy windykacji miękkiej, ponieważ ugoda musi spełniać wymóg rzeczywistej wykonalności  (egzekwowalności).

Ad. 3. Ostatnia kategoria windykacji wiąże się z wszelkimi działaniami komornika. Egzekucja może być prowadzona z całego majątku dłużnika począwszy od uzyskiwanego wynagrodzenia, przez nieruchomości po cenniejsze przedmioty codziennego użytku. Komornik jest uprawniony również do prowadzenia czynności zmierzających do wykrycia majątku dłużnika. Działania komornika zawsze mają swoje oparcie w przepisach prawnych. Na tym etapie windykacji możliwości negocjacyjne dłużnika sprowadzają się w praktyce wyłącznie do rozłożenia zadłużenia na raty.

Na koniec adwokat Warszawa pragnie zaznaczyć, że część firm windykacyjnych w swoich praktykach sięga po nieuczciwe metody „przekonywania” dłużników. Często można usłyszeć w mediach o sytuacjach w których windykatorzy grożą, zastraszają czy też wprost naruszają dobra osobiste dłużników. Niedozwolone jest również rozpowszechnianie fałszywych informacji o dłużniku lub jego nękanie nadmiernymi kontaktami. W każdej z takich sytuacji osoba pokrzywdzona powinna zgłaszać popełniane przestępstwa na Policji. Każdy zasługuje na szacunek i nie zmienia tego również status dłużnika.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa cywilnego, zapraszamy do kontaktu z naszymi adwokatami – jesteśmy do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2021-01-26T11:11:38+00:00