Dobrowolne poddanie się karze

W sprawach karnych oskarżony ma zarówno swoje prawa, jak i obowiązki. Jednym z uprawnień jest dobrowolne poddanie się karze i orzeczenie bez przeprowadzenia rozprawy uzgodnionej z prokuratorem kary.

Oczywistym jest, że wyżej opisana procedura powoduje konieczność przyznania się do popełnienia zarzucanego czynu, a więc niekiedy swoistego poddania się, jednakże niesie za sobą również pewnego rodzaju korzyści dla oskarżonego.

Jak więc widać, dobrowolne poddanie się karze w postępowaniu karnym, jest pewnego rodzaju porozumieniem zawartym z prokuratorem, które koniec końców musi zostać uwzględnione przez Sąd orzekający w sprawie oraz nie może być z niekorzyścią dla pokrzywdzonego, któremu przysługuje prawo sprzeciwienia się co do złożonego wniosku.

Aby w ogóle możliwym było skorzystanie z instytucji dobrowolnego poddania się karze muszą zostać spełnione następujące warunki. Adwokat sprawy karne Siedlce i Warszawa wskazuje, że po pierwsze oskarżony musi przyznać się do winy i złożyć wyjaśnienia. Po drugie złożone wyjaśnienia, a co za tym idzie okoliczności popełnienia przestępstwa nie mogą budzić wątpliwości. Ponadto postawa oskarżonego musi gwarantować, że cele postępowania zostaną osiągnięte, mimo braku przeprowadzenia dalszych czynności procesowych. Dodatkowo, jak to zostało powyżej wskazane, muszą zostać uwzględnione prawnie chronione interesy pokrzywdzonego.

Wobec powyższego, prokurator, zamiast z aktem oskarżenia, występuje do sądu z wnioskiem o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych środków przewidzianych za zarzucany mu występek.

Po spełnieniu się przesłanek, których wystąpienie jest niezbędne do skorzystania z dobrowolnego poddania się karze, należy zastanowić się, jakie korzyści niesie to dla oskarżonego. Podstawową zaletą tego typu rozwiązania jest czas zakończenia postępowania, który niejednokrotnie jest istotny dla oskarżonego, gdyż zaoszczędza konieczności udziału na wielu rozprawach oraz skraca termin między innymi do zatarcia skazania. Dodatkowo, co nie mniej istotne, pozwala to uzgodnić z prokuratorem wymiar kary, który może okazać się niższy niż ten, który miałby miejsce w przypadku prowadzenia całego postępowania, a także zaoszczędzić koszty z nim związane.

Nie sposób jednak nie wspomnieć o konsekwencjach związanych ze wspomnianą instytucją. Z praktyki naszych adwokatów z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach, doskonale wiemy, że decyzja o przyznaniu się do popełnienia zarzucanych czynów i wyrażenie zgody na dobrowolne poddanie się karze powinna być decyzją przemyślaną, gdyż uwzględnienie wniosku przez Sąd powoduje między innymi ograniczenie możliwości wniesienia apelacji w zakresie błędu w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia oraz rażącej niewspółmierności kary, środka karnego lub nawiązki. Oznacza to tyle, że w przypadku dobrowolnego poddania się karze nie można później wskazywać, że Sąd błędne ustalił okoliczności związane z zarzucanym czynem, jak również orzekł zbyt surową karę lub wydał inne rozstrzygnięcie, które naszym zdaniem jest niekorzystne.

Podsumowując, należy wskazać, że w przypadku braku widoków na uniewinnienie oskarżonego, dobrowolne poddanie się karze może okazać się dobrym rozwiązaniem. Wypada jedynie rozważyć propozycję przedstawioną przez prokuratora i w miarę możliwości próbować wynegocjować korzystne rozwiązanie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii, bądź innej dotyczącej spraw karnych, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – jesteśmy do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2023-03-06T12:17:20+00:00