Dodatkowe uprawnienia rodzicielskie

– Przerwa na karmienie 

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Adwokat Siedlce z kancelarii prawnej prawa pracy wskazuje, że oznacza to, że pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia, obliczanego w podobny sposób jak przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

Ponadto nie ma przeszkód, aby pracownica w miejsce połączonych przerw, odpowiednio wcześniej kończyła swą pracę. Adwokat Warszawa zaznacza, że fakt karmienia dziecka piersią przez określony czas pracownica powinna potwierdzić stosownym zaświadczeniem lekarskim.

Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

– Zwolnienie od pracy na opiekę 

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa powyżej decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.

Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Adwokat Warszawa podkreśla, że niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Zwolnienie to przysługuje zarówno na dziecko własne, jak i przysposobione, a nawet wzięte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Istotne jest, że wymiar zwolnienia na opiekę wynosi tylko dwa dni – bez względu na liczbę wychowywanych dzieci w wieku do lat 14. Dwudniowy/16 godzinny wymiar zwolnienia może być wykorzystywany łącznie albo rozdzielnie, w terminie (terminach) uzgodnionym z pracodawcą. Prawnik z kancelarii adwokackiej w Warszawie wskazuje, że w przypadku, gdy obydwoje rodzice (opiekunowie) pozostają w stosunku pracy, to z omawianego uprawnienia może korzystać tylko jedno z nich. Dopuszczalne jest jednak podzielenie się tym uprawnieniem tak, że każdemu z nich będzie przysługiwał dzień zwolnienia.

Nieskorzystanie z dwudniowego/16 godzinnego zwolnienia powoduje jego utratę, nie przechodzi na następny rok.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa pracy, zapraszamy do kontaktu z kancelarią – prawnicy od prawa pracy są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy i Siedlec.

Rate this post
2021-01-26T11:31:56+00:00