Dozór Policji

Podczas trwania postępowania karnego organy prowadzące mają możliwość zastosowania różnego rodzaju środków, które mogą mieć charakter izolacyjny (tymczasowe aresztowanie), jak i wolnościowy (np. dozór Policji, poręczenie majątkowe, poręczenie społeczne itp.). Adwokat od spraw karnych z kancelarii prawnej w Warszawie wskazuje, że w praktyce zdarza się łączenie środków nie izolacyjnych tj. na przykład połączenie dozoru Policji z poręczeniem majątkowym i zakazem opuszczania kraju, chociaż poszczególne środki mogą zostać zastosowane oddzielnie.

Wobec powyższego należy wskazać, że tytułem środka zapobiegawczego można oddać oskarżonego pod dozór Policji, a oskarżonego żołnierza, z wyjątkiem żołnierza pełniącego terytorialną służbę wojskową dyspozycyjnie – pod dozór przełożonego wojskowego. Prawnik od prawa karnego https://kkk-adwokaci.pl/wp-admin/post.php?post=2700&action=edit#podkreśla, że w przypadku zastosowania dozoru zawiadamia się o tym właściwy organ przesyłając odpis postanowienia oraz prosząc o informowanie o naruszeniach obowiązków nałożonych na oskarżonego.

W postanowieniu o zastosowaniu dozoru Policji wydanym przez sąd lub prokuratora wskazany jest dodatkowo obowiązek stosowania się do wymagań w nim zawartych. Adwokat Siedlce z kancelarii adwokackiej prawa karnego wskazuje, że obowiązek ten może polegać na zakazie opuszczania określonego miejsca pobytu, zgłaszaniu się do organu dozorującego w określonych odstępach czasu, zawiadamianiu go o zamierzonym wyjeździe oraz o terminie powrotu, zakazie kontaktowania się z pokrzywdzonym lub z innymi osobami, zakazie zbliżania się do określonych osób na wskazaną odległość, zakazie przebywania w określonych miejscach, a także na innych ograniczeniach swobody oskarżonego, niezbędnych do wykonywania dozoru.

Oddany pod dozór Policji ma obowiązek stawiania się we wskazanej jednostce organizacyjnej Policji z dokumentem stwierdzającym tożsamość, wykonywania poleceń mających na celu dokumentowanie przebiegu dozoru oraz udzielania informacji koniecznych dla ustalenia, czy stosuje się on do wymagań nałożonych w postanowieniu sądu lub prokuratora.

Dodatkowo w postanowieniu o zastosowaniu dozoru Policji organ je wydający obowiązany jest określić dni tygodnia oraz godziny, w których oskarżony ma obowiązek stawić się w komisariacie. Prawnik od spraw karnych z Warszawy podkreśla, że w przepisach kodeksu postępowania karnego brak jest sztywnego określenia co do częstotliwości stawiennictwa w siedzibie organu dozorującego. Wobec powyższego to od uznania organu wydającego postanowienie zależy częstotliwość dozoru, która jest związana między innymi z charakterem zarzucanych czynów, zachowaniem oskarżonego po ich popełnieniu oraz oceną stopnia możliwości utrudniania przez oskarżonego postępowania.

Ponadto adwokat z kancelarii prawa karnego podkreśla, że jeżeli zachodzą przesłanki zastosowania tymczasowego aresztowania wobec oskarżonego o przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej na szkodę osoby najbliższej albo innej osoby zamieszkującej wspólnie ze sprawcą, zamiast tymczasowego aresztowania można zastosować dozór, pod warunkiem, że oskarżony w wyznaczonym terminie opuści lokal zajmowany wspólnie z pokrzywdzonym oraz określi miejsce swojego pobytu. Z powyższego wynika więc możliwość zastosowania dozoru Policji a nie konieczność, a co za tym idzie to po stornie oskarżonego jest konieczność wykazania, że środek nie izolacyjny będzie wystarczający, a zastosowanie tymczasowego aresztowania byłoby niewspółmierne.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa karnego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – nasi adwokaci są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy i Siedlec.

adwokat Siedlce     adwokat Warszawa    prawnik Siedlce     prawnik Warszawa

Rate this post
2021-01-26T11:44:36+00:00