Jak czytać księgę wieczystą?

Każda nieruchomość w Polsce powinna mieć założoną księgę wieczystą. Adwokat z kancelarii prawnej w Warszawie i Siedlcach w dalszym ciągu spotyka się z sytuacjami, gdy takiej księgi nieruchomość nie posiada, jednak trzeba zaznaczyć, że są to sytaucje rzadkie. Cel istnienia ksiąg wieczystych szczególnie widoczny jest przy sprzedaży nieruchomości. Potencjalny nabywca może dowiedzieć się z niej podstawowych informacji o nieruchomości i jej właścicielach.

Obecnie wszystkie księgi wieczyste mają formę elektroniczną. O ile znamy numer księgi wieczystej, wystarczy wejść na stronę internetową prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości i poprzez wyszukiwarkę ją odnaleźć.

Pierwszą rzeczą po wyszukaniu jest wybór pomiędzy aktualną treścią księgi wieczystej, a zupełną treścią. Adwokat Siedlce wskazuje, że różnica pomiędzy nimi sprowadza się do zakresu interesujących nas informacji. W zupełnej księdze wieczystej widoczne będą wszelkie zmiany historyczne dotyczące nieruchomości. Można się przykładowo dowiedzieć kto jeszcze był właścicielem przed obecnym właścicielem. Aktualna treść księgi wieczystej obejmuje natomiast, jak sama nazwa wskazuje, informacje aktualne. To właśnie ta forma księgi jest zazwyczaj przedmiotem zainteresowania.

Ze względu na częstsze stosowanie, opiszemy czego się można spodziewać po otworzeniu aktualnej treści księgi wieczystej.

Cała księga wieczysta jest podzielona na działy. Adwokat Warszawa wskazuje, że dla ułatwienia przeglądania, każdy z działów zawiera pewne wspólne grupy informacji.

Dział I – O

W pierwszym dziale znajdują się informacje na temat geograficznych cech nieruchomości. Dzięki treściom dot. wielkości powierzchni i usytuowaniu działek ewidencyjnych na mapach, można bardzo łatwo odnaleźć i zwizualizowć sobie nieruchomość.

Dział I – Sp

Kolejny dział obejmuje spis praw związanych z własnością. Najczęściej umieszczane tu są uprawnienia właścicieli mieszkań w blokach, do korzystania ze wspólnych części całej nieruchomości (klatki schodowe, tereny zielone, place zabaw itp.).

Dział II

Drugi dział zawiera wpisy na temat tożsamości właścicieli i wielkości posiadanych udziałów. Dokładna wiedza o osobach fizycznych lub firmach będących właścicielami nieruchomości jest podstawą pewności obrotu nieruchomościami. Jeśli mamy wątpliwości czy oferujący nam zakup nieruchomości nie jest oszustem, w tym dziale możemy uzyskać potwierdzenie o posiadanych uprawnieniach właścicielskich. Dodatkowo w tym dziale można odczytać jaka była podstawa nabycia przez aktualnego właściciela (wyrok, akt notarialny itp.)

Dział III

W dziale trzecim umieszczane są dane na temat praw, roszczeń i ograniczeń dotyczących nieruchomości. Najczęściej znaleźć można wpisy o postępowaniach egzekucyjnych i służebnościach przesyłu. Każdy istniejący wpis powinien być bardzo dokładnie wyjaśniony przed podjęciem decyzji o zakupie. Wpisy w dziale trzecim treściowo w dużej części dublują się z wpisami z działu I – Sp.

Dział IV

W ostanim dziale umieszcza się informacje o hipotekach ciążących na nieruchomości. W praktyce obecnie przy powszechnym korzystaniu z kredytów bankowych na zakup nieruchomości jest to miejsce dla wpisu zabezpieczeń hipotecznych banków. Jednak równie często zabezpieczenia hipoteczne stosowane są wobec niesolidnych dłużników. Sama istota hipoteki wymaga odrębnego wpisu dlatego w tym miejscu poprzestaniemy na przestrzeżeniu przed bagatelizowaniem treści tego działu.

Z doświadczenia wiemy, że równie ważne jest nie tylko to co w księgach wieczystych się znajduje, ale również to czego w nich brakuje. Często wyłącznie pomoc kancelarii zajmującej się nieruchomościami pozwala uniknąć wielu problemów. Adwokaci z kancelarii adwokackich w Warszawie i Siedlcach pozostają do Państwa dyspozycji.

Rate this post
2021-01-26T11:30:32+00:00