Majątek osobisty – co wchodzi w skład majątku osobistego małżonków

Podczas udzielania porad prawnych dotyczących spraw rodzinnych, adwokat od rozwodów z Warszawy Siedlce bardzo często spotykają się z pytaniami, co tak naprawdę wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, a co jest wyłączną własnością każdego z nich.

W myśl obowiązującego prawa, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Natomiast przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Dodatkowo prawnik z Warszawy od rozwodów wskazuje, że małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa), która to umowa może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

Ponadto wyżej wskazana umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że małżonkowie postanowili inaczej.

Podkreślenia wymaga, że ustawodawca przewidział pewne ograniczenia w możliwości dowolnego rozszerzenia przez małżonków wspólności majątkowej. Adwokat od spraw rodzinnych w Warszawie i Siedlcach wskazuje, że przez umowę majątkową małżeńską nie można rozszerzyć wspólności na:

  • przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny;
  • prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
  • prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
  • wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą one do wspólności ustawowej, jak również wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;
  • niewymagalne jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.

Przechodząc do wykazania, jakie składniki majątkowe wchodzą w skład majątku osobistego, należy w pierwszej kolejności podkreślić, że każdy z małżonków może swobodnie dysponować prawami majątkowymi wchodzącymi w skład majątku osobistego, w tym korzystać z tych przedmiotów, zbywać je oraz nabywać nowe w ich miejsce.

Wreszcie adwokat z kancelarii prawa rodzinnego w Siedlcach i Warszawie wskazuje, że do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

  •  przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
  • przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
  • prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
  • przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
  • prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
  • przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
  • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
  • przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
  • prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
  • przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Ponadto w przepisach prawa zostało przewidziane uregulowanie, zgodnie z którym przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków są objęte wspólnością ustawową także w wypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z prawnikami od spraw rodzinnych – adwokat od rozwodów jest Państwa dyspozycji na terenie miast Warszawa i Siedlce.

Rate this post
2021-01-26T11:25:19+00:00