Nakaz opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalnego

W poprzedniej publikacji omówiony został środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji, niemniej istnieją również inny możliwe do zastosowania wobec oskarżonego środki nie izolacyjne, w tym między innymi nakaz opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalnego.

Wobec powyższego, adwokat od spraw karnych z kancelarii prawnej w Warszawie wskazuje, że tytułem środka zapobiegawczego można nakazać oskarżonemu o przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej okresowe opuszczenie lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził.

W postępowaniu przygotowawczym środek w postaci nakazu opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalnego stosuje się na wniosek Policji albo z urzędu i ma on na celu zapewnienie ochrony ofiar przestępstw przemocy domowej. Dodatkowo prawnik z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach podkreśla, że nie mają przy tym znaczenia sprawy związane z lokalem, w którym te osoby zamieszkują, tj. obojętna jest kwestia zameldowania w lokalu, a nawet fakt, kto jest jego właścicielem.

Organem uprawnionym do stosowania tego środka zapobiegawczego w postępowaniu przygotowawczym jest prokurator, który działa na wniosek policji lub z urzędu, natomiast po zakończeniu postępowania przygotowawczego organem będzie sąd właściwy do rozpoznania sprawy.

Jeżeli natomiast wobec oskarżonego, zatrzymanego w sytuacji gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo z użyciem przemocy lub przy użyciu broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, zachodzi obawa, że ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi, a wobec zatrzymanego zachodzą podstawy do zastosowania środka zapobiegawczego w postaci nakazu opuszczenia lokalu, Policja niezwłocznie, nie później niż przed upływem 24 godzin od chwili zatrzymania, występuje z wnioskiem do prokuratora o zastosowanie tego środka zapobiegawczego, a wniosek ten powinien być rozpoznany przed upływem 48 godzin od chwili zatrzymania oskarżonego.

Przedmiotowy środek zapobiegawczy, z uwagi na jego okresowy charakter, może zostać zastosowany na czas nie dłuższy niż 3 miesiące. Adwokat z kancelarii prawa karnego w Warszawie podkreśla, że jeżeli nie ustały przesłanki jego stosowania sąd pierwszej instancji właściwy do rozpoznania sprawy, na wniosek prokuratora, może przedłużyć jego stosowanie na dalsze okresy, nie dłuższe niż 3 miesiące.

Na zakończenie należy również wskazać, że wydając postanowienie o nakazie okresowego opuszczenia przez oskarżonego lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, można, na wniosek oskarżonego, wskazać mu miejsce pobytu w placówkach zapewniających miejsca noclegowe, jednakże placówkami wskazanymi do umieszczenia oskarżonego nie mogą być placówki pobytu ofiar przemocy w rodzinie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa karnego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią prawną – nasi adwokaci są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy i Siedlec.

kancelaria adwokacka Warszawa    kancelaria prawna Warszawa   kancelaria adwokacka Siedlce    kancelaria prawna Siedlce   adwokat Siedlce   adwokat Warszawa

Rate this post
2021-01-26T11:44:46+00:00