Nazwisko dziecka

Podstawową zasadą dotyczącą nazwiska dziecka pochodzącego ze związku małżeńskiego jest sytuacja, zgodnie z którą dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.

Ponadto adwokat z kancelarii prawa rodzinnego w Warszawie i Siedlcach wskazuje, że oświadczenia w sprawie nazwiska dziecka są składane jednocześnie z oświadczeniami o nazwiskach, które będą nosić małżonkowie. Jeżeli małżonkowie nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.

Dodatkowo prawnik rodzinny zwraca uwagę na możliwość, że przy sporządzeniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zmianie wskazanego przez nich nazwiska dziecka albo oświadczenia, o których mowa w § 1, jeżeli nazwisko dziecka nie zostało przez nich wskazane.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku dzieci pozamałżeńskich oraz dzieci pochodzących od nieznanych rodziców. W przedmiotowej kwestii należy podkreślić, że gdy ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.

W tym miejscu adwokat rodzinny z kancelarii prawnej pragnie zaznaczyć, że w razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo, stosując odpowiednio zasady wskazane w powyższym akapicie, a dodatkowo, jeżeli dziecko ukończyło trzynaście lat, do zmiany nazwiska potrzebna jest jego zgoda. Natomiast w sytuacji, gdy nie ustalono ojcostwa, dziecko nosi nazwisko matki.

Ponadto dzieci pochodzące od tych samych rodziców noszą takie samo nazwisko, z zastrzeżeniem sytuacji, które do zmiany nazwiska dziecka wymagają jego zgody.

Należy również poruszyć kwestię dotyczącą nazwiska pasierba lub pasierbicy. W tym przypadku, gdy matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub przed konsulem zgodne oświadczenia, że dziecko będzie nosiło takie samo nazwisko, jakie zgodnie z przepisami dotyczącymi nazwiska dziecka małżeńskiego nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko. Adwokat Siedlce od prawa rodzinnego podkreśla, że w tym przypadku do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.

Powyższe rozwiązanie nie jest dopuszczalne, jeżeli dziecko nosi już nazwisko ojca albo nazwisko utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców dziecka przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.

W odniesieniu do wspomnianego na zakończenie adwokat od spraw rodzinnych z kancelarii prawniczej w Warszawie i Siedlcach wskazuje, że nazwisko dziecka utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka albo przez połączenie nazwiska jednego z rodziców z nazwiskiem jego małżonka, od którego dziecko nie pochodzi, nie może składać się z więcej niż dwóch członów; w skład nazwiska dziecka wchodzą pierwsze człony nazwisk podlegających połączeniu, chyba że w wyniku połączenia powstałoby nazwisko, którego człony są jednakowe.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z prawnikami od prawa rodzinnego z kancelarii adwokackiej – jesteśmy do Państwa dyspozycji na terenie miast Warszawa oraz Siedlce.

Rate this post
2021-01-26T11:43:19+00:00