Odpowiedzialność majątkiem wspólnym za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z małżonków

Wiele osób, które zgłaszają się do naszych prawników zadaje pytania dotyczące odpowiedzialności majątkiem wspólnym małżonków w przypadku zaciągnięcia przez jednego z nich zobowiązania finansowego. Wobec powyższego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, adwokat od prawa rodzinnego z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach omówi wyżej wskazana materię.

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z małżonków wynika wprost z art. 41 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a co za tym idzie nie dotyczy on odpowiedzialności w przypadku zaciągnięcia zobowiązania przez obydwoje małżonków, gdyż wtedy ponoszą oni odpowiedzialność zarówno z majątków osobistych, jak i majątku wspólnego.

Kolejnym przypadkiem warunkującym możliwość ponoszenia przez małżonków odpowiedzialności majątkiem wspólnym jest sytuacja, w której jeden z małżonków zaciągnie zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka. W takim przypadku drugi małżonek nie staje się stroną czynności prawnej, tylko rozszerza odpowiedzialność również do majątku wspólnego małżonków.

Natomiast w sytuacji, gdy małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9 (tj dot. praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy), a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

Ponadto w przypadku, gdy wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9 (tj dot. praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy).

Jak więc wynika z powyższego, w dwóch ostatnich przypadkach wierzyciel nie może żądać zaspokojenia roszczenia z majątku wspólnego małżonków, a jedynie z majątku osobistego oraz innych źródeł wyżej wymienionych.

Powyższe rozważania mają następnie swoje konsekwencje w zakresie postępowania klauzulowego oraz egzekucyjnego. Tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim jest podstawą do prowadzenia egzekucji nie tylko z majątku osobistego dłużnika, lecz także z pobranego przez niego wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych z prowadzenia przez niego innej działalności zarobkowej oraz z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.

Ponadto należy wskazać, że zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej mocą, której rozszerzono wspólność majątkową, nie wyłącza prowadzenia egzekucji z tych składników majątku, które należałyby do majątku osobistego dłużnika, gdyby umowy takiej nie zawarto.

Nie można również zapominać o sytuacji, zgodnie z którą, tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z adwokatami od prawa rodzinnego z kancelarii prawnej – jesteśmy do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

.

.

Adwokat Siedlce prowadzi również następujące sprawy: prawo rodzinne – podział majątku | alimenty | władza rodzicielska | kontakty |rozdzielność majątkowa | prawo karne, prawo spadkowe, prawo pracy, odszkodowania, obsługa przedsiębiorców

Rate this post
2022-02-20T11:43:31+00:00