Prowadzenie pojazdu po alkoholu – warunkowe umorzenie postępowania karnego

W jednym z poprzednich artykułów omówiliśmy instytucję dobrowolnego poddania się karze w postępowaniu karnym, która to zgodnie doświadczeniem naszych adwokatów z kancelarii prawnej w Warszawie i Siedlcach jest najczęstszym przypadkiem w odniesieniu do sprawców przestępstw z art. 178a kk.

Tym razem adwokat sprawy karne Warszawa i Siedlce skupi swoją uwagę na możliwości warunkowego umorzenia postępowania karnego w przypadku prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, gdyż nie zawsze prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości musi prowadzić do wymierzenia kary i utraty prawa jazdy.

Zgodnie z art. 178a § 1 kk., kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkową dolegliwością dla sprawcy jest obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów na czas nie krótszy niż trzy lata.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Przechodząc do instytucji warunkowego umorzenia postępowania adwokat Warszawa, że Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Jak więc wynika z powyższego, sprawca przede wszystkim musi być osobą niekaraną za przestępstwo umyślne. Ponadto Sąd będzie badał w jakich okolicznościach doszło do popełnienia przestępstwa oraz jakie sprawca miał stężenie alkoholu we krwi. Oczywistym przy tym jest, że dużo łatwiej osiągnąć korzystne zakończenie postępowania w przypadku, gdy stężenie alkoholu było niewielkie, a sprawca poruszał się drogą o małym natężeniu ruchu. Jednakże odmienne ustalenia nie muszą od razu stanowić o braku uwzględnienia wniosku o warunkowe umorzenie postępowania. Adwokat Siedlce wskazuje również, że nie bez znaczenia pozostają również właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz dotychczasowy sposób życia, które muszą uzasadniać przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania sprawca będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Wniosek u warunkowe umorzenie postępowania można złożyć zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak również już po wniesieniu przez prokuratora do sądu aktu oskarżenia.

Adwokat z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach radzi, aby sporządzić wniosek o warunkowe umorzenie postępowania na piśmie, wskazując wszelkie okoliczności przemawiające za jego uwzględnieniem. Odpowiednia redakcja wniosku może czasami przesądzić o losach postępowania karnego.

Na zakończenie należy wskazać, iż wspomniana instytucja niesie za sobą szereg korzyści dla sprawcy przestępstwa z art. 178a k.k. Przede wszystkim osoba prowadząca pojazd w stanie nietrzeźwości pozostaje osobą niekaraną. Dodatkowo Sąd może odstąpić od wymierzenia zakazu prowadzenia pojazdów lub orzec go w wymiarze do 2 lat, która to okoliczność bez wątpienia jest szczególnie istotna dla sprawcy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw karnych, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką od prawa karnego – nasi adwokaci są do Państwa dyspozycji na terenie miast Warszawa i Siedlce.

Rate this post
2023-05-29T18:10:48+00:00