Przedłużenie najmu lokalu – tarcza antykryzysowa

Zgodnie z ustawą z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. Tarcza antykryzysowa”), której celem było zapewnienie pewnej stabilności stosunków oraz zapobieżenie nadmiernego przemieszczania się, wprowadzono możliwość przedłużenia umów najmu.

Zgodnie z art. 31s. Tarczy antykryzysowej, przepisy dotyczące przedłużenia najmu mają zastosowanie do umów zawartych przed wejściem w życie wyżej wskazanej ustawy, a których okres obowiązywania upływa po dniu 1 kwietnia 2020 roku a przed dniem 30 czerwca 2020 roku. W takim przypadku umowa ulega przedłużeniu do dnia 30 czerwca 2020 roku na dotychczasowych warunkach.

Adwokat z kancelarii prawnej w Warszawie i Siedlcach wskazuje, że przedłużenie umowy następuje na podstawie oświadczenia woli najemcy, a więc nie dzieje się to automatycznie. Ustawodawca nie przewidział żadnej szczególnej formy składanego oświadczenia, natomiast dla przejrzystości zalecamy dokonanie tego w formie pisemnej. Podkreślenia wymaga również fakt, że oświadczenie woli o przedłużeniu umowy najmu lokalu do dnia 30 czerwca 2020 r., na warunkach dotychczasowych, najemca składa wynajmującemu lokal najpóźniej w dniu upływu czasu obowiązywania tej umowy.

Przepis dotyczący możliwości przedłużenia najmu nie ma zastosowania:

1) do najemcy, który w czasie co najmniej 6 miesięcy obowiązywania umowy najmu lokalu poprzedzających dzień wejścia w życie ustawy albo przez cały czas obowiązywania umowy najmu lokalu poprzedzający dzień wejścia w życie tej ustawy, jeżeli umowa ta obowiązywała przez czas krótszy niż 6 miesięcy poprzedzających dzień wejścia w życie niniejszej ustawy, był w zwłoce z zapłatą:

a) czynszu lub

b) innych niż czynsz opłat za używanie lokalu lub

c) opłat niezależnych od wynajmującego lokal a przez niego pobieranych

– za co najmniej jeden okres rozliczeniowy, jeżeli łączna wartość tych zaległych należności przekroczyła kwotę czynszu należnego za jeden miesiąc, lub

2) jeżeli w czasie obowiązywania umowy najmu lokalu najemca używał tego lokalu w sposób sprzeczny z tą umową lub niezgodnie z przeznaczeniem tego lokalu lub zaniedbywał obowiązki, dopuszczając do powstania w tym lokalu szkód, lub

3) jeżeli w czasie obowiązywania umowy najmu lokalu najemca wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania ten lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody wynajmującego, lub

4) do najemcy lokalu mieszkalnego, któremu przysługuje tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego, chyba że najemca nie może z przyczyn od niego niezależnych używać tego lokalu.

Podsumowując, prawnik z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach wskazuje, że istnieje możliwość złożenia oświadczania o przedłużeniu umowy najmu na dotychczasowych warunkach do dnia upływu okresu jej obowiązywania. Jednakże uprawnienie to przysługuje jedynie osobom, które wywiązywały się w należyty sposób z warunków obowiązującej umowy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – nasi prawnicy są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2021-01-26T11:36:14+00:00