Regres ubezpieczeniowy – na czym polega i kiedy jest możliwy

Wykupując ubezpieczenie OC pojazdu wiemy, że w przypadku wyrządzenia szkody to Ubezpieczyciel w naszym imieniu pokryje szkody z nią związane. Szczególnie odczuwalne jest to w sytuacji, gdy szkoda znacznie przekroczy cenę wykupionej polisy. W przeważającej większości przypadków po wypłacie odszkodowania sprawa zostaje zakończona, a sprawca musi się liczyć wyłącznie z wyższą składką za kolejny okres ubezpieczenia.

W wyjątkowych sytuacjach, ubezpieczyciel może żądać od sprawcy zwrotu wypłaconego odszkodowania (regres ubezpieczeniowy). Pomimo posiadania polisy OC przepisy ubezpieczeniowe pozwalają na prowadzenie przez ubezpieczyciela tzw. postępowania regresowego, wobec własnego klienta. Większość osób o istnieniu takich przepisów dowiaduje się dopiero z chwilą otrzymania wezwania do zapłaty. Prawnicy z kancelarii adwokackiej od prawa ubezpieczeniowego wyraźnie zaznaczają, że nie jest żadnym rozwiązaniem zbagatelizowanie otrzymanego wezwania do zapłaty. Ubezpieczyciele z reguły dobrowolnie nie rezygnują ze swoich roszczeń od razu kierując sprawę do sądu, a następnie komornika.

Każdy ubezpieczyciel może żądać zwrotu wypłaconego ubezpieczenia w przypadku, gdy prowadzący pojazd:

– wyrządził szkodę umyślnie;

– wyrządził szkodę w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu    środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu    przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;

– wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;

– nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;

– zbiegł z miejsca zdarzenia.

O regresie mówi się również wtedy, gdy ubezpieczyciel żąda zwrotu wypłaconego odszkodowania od sprawcy (niebędącego jego klientem). Najczęstszymi sytuacjami są tzw. szkody sąsiedzkie (zalania, pożary itp.) czy szkody na pojeździe likwidowane z polisy AC.

Z doświadczenia adwokatów z kancelarii adwokackich w Warszawie i Siedlcach wynika, że w wielu przypadkach prowadzenie postępowania regresowego jest niezasadne albo co najmniej wysoce wątpliwe. W orzecznictwie sądowym można znaleźć liczne przykłady sytuacji, w których pomimo zaistnienia powyższych warunków żądania ubezpieczycieli były oddalane. Działania profesjonalnego pełnomocnika mogą pomóc uniknąć konieczności zapłaty nierzadko kilkunastotysięcznego roszczenia.

Powyższy wpis nie wymienia wszystkich możliwości, w których firmy ubezpieczeniowe prowadzą postępowania regresowe. Adwokaci z kancelarii w Warszawie i Siedlcach pozostają do Państwa dyspozycji w każdej sprawie związanej z regresem ubezpieczeniowym.

Rate this post
2023-05-29T18:25:08+00:00