Utrudnianie kontaktów z dzieckiem – co zrobić w takiej sytuacji?

Z praktyki naszych adwokatów z kancelarii prawnej w Siedlcach i Warszawie wynika, że często po rozstaniu rodziców – czy to w wyniku rozwodu, czy rozwiązania nieformalnego związku, rodzi się problem związany z kontaktami z dzieckiem. W takim przypadku (utrudnianie kontaktów z dzieckiem) powstaje konieczność szczegółowego uregulowania kontaktów, by następnie można było egzekwować ich wykonanie.

Zagrożenie nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku

Sposobem na powyższe problemy jest wystąpienie do sądu rodzinnego z odpowiednim wnioskiem o zagrożenie nakazem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie. Zgodnie bowiem z art. 59815kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.

Możliwa jest również sytuacja odwrotna, tj., jeżeli osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem albo osoba, której tego kontaktu zakazano, narusza obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi tej osobie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje.

Konieczność uregulowania kontaktów 

Adwokat rodzinny Warszawa wskazuje, że w obu przypadkach konieczne jest wcześniejsze uregulowanie kontaktów w wyroku sądowym, ugodzie zawartej przed sądem albo ugodzie zawartej przed mediatorem.

W następstwie wspomnianego wniosku Sąd wyda postanowienie, w którym określi jaką kwotę zmuszony będzie płacić rodzic naruszający kontakty za każde przewinienie w tym zakresie. Z doświadczenia prawników z kancelarii adwokackiej prawa rodzinnego wynika, że wydanie wyżej wskazanego postanowienia przynosi oczekiwane skutki.

Jednakże zdarzają się również przypadki, gdy mimo zagrożenia nakazem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej drugi rodzic nadal niewłaściwie wykonuje lub narusza obowiązku wynikające z uregulowanych kontaktów.

Nakazanie zapłaty sumy pieniężnej

W takiej sytuacji, adwokat Warszawa rozwód wskazuje, że powstaje możliwość zainicjowania „drugiego etapu” postępowania, gdyż w myśl obowiązujących uregulowań, jeżeli osoba, której sąd opiekuńczy zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, nie wypełnia nadal swego obowiązku, sąd opiekuńczy nakazuje jej zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń.

Adwokat podkreśla, że to rodzic żądający zapłaty obowiązany jest wykazać ilość naruszeń stanowiących podstawę do wyliczenia żądanej sumy. Dodatkowo należy wskazać, że owe żądanie może dotyczyć jedynie zaistniałych naruszeń, a nie tych, które wystąpią dopiero w przyszłości.

Zmiana orzeczenia o kontaktach lub miejsca zamieszkania małoletniego

Na zakończenie adwokat od spraw rodzinnych w Warszawie pragnie zwrócić uwagę, że naruszenia obowiązku wynikającego z uregulowanych kontaktów, oprócz nałożenia grzywny opisanej w niniejszym artykule, pośrednio może powodować również możliwość podjęcia próby w zakresie zmiany orzeczenia o kontaktach lub nawet zmiany miejsca zamieszkania małoletniego na miejsce zamieszkania drugiego z rodziców.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z adwokatami od prawa rodzinnego z kancelarii adwokackiej – jesteśmy do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2022-11-10T09:10:51+00:00