Warunkowe zawieszenie wykonania kary

Warunkowe zawieszenie wykonania kary polega na tym, że sąd uznając winę oskarżonego i wymierzając mu karę, w pewnym sensie rezygnuje z jej wykonania poprzez instytucję warunkowego zawieszenia.

Zgodnie więc z obowiązującymi regulacjami, sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nieprzekraczającym roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.

Adwokat od spraw karnych z kancelarii prawnej w Warszawie podkreśla, że dobrodziejstwo warunkowego zawieszenia wykonania kary będzie dotyczyło co do zasady drobnych przestępstw, a to z uwagi na ograniczenie co do jej wymiaru – „w wymiarze nieprzekraczającym roku”. Prawnik Siedlce podkreśla, że dotyczy to również kar łącznych, zgodnie z art. 89 kodeksu karnego.

Kolejną przesłanką, którą należy spełnić, aby możliwe było warunkowe zawieszenie jest to, aby sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i to bez znaczenia na rodzaj i charakter popełnionego czynu.

W przypadku spełnienia powyższych przesłanek, istotne będzie wykazanie, że warunkowe zawieszenie wykonania kary będzie wystarczające dla osiągniecia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa. Co to oznacza w praktyce?

Zastosowanie warunkowego zawieszenia wykonania kary musi wzbudzać w świadomości sprawcy realną obawę poniesienia odpowiedzialności zawieszonej kary, a tym samym odstraszać go od popełnienia nowego przestępstwa.

W tym zakresie podstawowe znaczenie będzie miało ustalenie przez sąd pozytywnej prognozy kryminologicznej w stosunku do oskarżonego przy ocenie, której sąd ocenia przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.

Prawnik zwraca uwagę, że wobec sprawcy występku o charakterze chuligańskim oraz sprawcy przestępstwa określonego w art. 178a § 4 sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach.

Zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się wyroku. Natomiast w wypadku zawieszenia wykonania kary wobec sprawcy młodocianego oraz sprawcy, który popełnił przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, okres próby wynosi od 2 do 5 lat.

Zawieszając wykonanie kary, sąd może w okresie próby oddać skazanego pod dozór kuratora, a wobec młodocianego sprawcy przestępstwa umyślnego, sprawcy określonego w art. 64 § 2, a także wobec sprawcy przestępstwa popełnionego w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych oraz sprawcy, który popełnił przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej dozór jest obowiązkowy.

Dodatkowo zawieszając wykonanie kary, sąd zobowiązuje, a jeżeli orzeka środek karny, może zobowiązać skazanego do:

–  informowania sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby,

–  przeproszenia pokrzywdzonego,

–  wykonywania ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby,

–  wykonywania pracy zarobkowej, do nauki lub przygotowania się do zawodu,

–  powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających,

–  poddania się terapii uzależnień,

– poddania się terapii, w szczególności psychoterapii lub psychoedukacji,

– uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych,

–  powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach,

– powstrzymania się od kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami w określony sposób lub zbliżania się do pokrzywdzonego lub innych osób,

– opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym,

–  innego stosownego postępowania w okresie próby, które może zapobiec popełnieniu ponownie przestępstwa

Na zakończenie adwokat z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach zwraca uwagę, że skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw karnych, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – adwokat od spraw karnych jest do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec, natomiast prowadzimy sprawy na terenie całego kraju.

.

.

Adwokat Warszawa sprawy karne prowadzi również następujące sprawy: prawo rodzinne – podział majątku | alimenty | władza rodzicielska | kontakty |rozdzielność majątkowa | prawo spadkowe, prawo pracy, odszkodowania, obsługa przedsiębiorców, zakładanie spółek

Rate this post
2022-02-20T12:02:01+00:00