Zachowek – komu przysługuje i w jakiej wysokości

Część z klientów naszej Kancelarii jest przeświadczonych o tym, że zachowek przysługuje im niezależnie od tego, kim był dla nich spadkodawca, jak również o tym, że przysługuje im cała kwota, tak jakby otrzymali spadek na podstawie dziedziczenia ustawowego. Jednakże adwokat od spraw spadkowych z doświadczenia wie, że rzeczywistość bywa zgoła odmienna, a nieświadomość co do wszystkich okoliczności związanych z zachowkiem wywołuje wielkie zdziwienie.

Na wstępie należy wskazać, że do kręgu osób uprawnionych do otrzymania zachowku zalicza się zstępnych (m.in. dzieci, wnuki), małżonka oraz rodziców spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z mocy ustawy. Z powyższego wynika, że zstępnym oraz małżonkowi zawsze przysługiwać będzie roszczenie o zapłatę zachowku, natomiast rodzicom tylko w przypadku braku zstępnych spadkodawcy. Oznacza to tyle, iż w razie, gdy spadkodawca miał dzieci, to ich uprawnienie wyprzedza roszczenie przysługujące rodzicom zmarłego.

Adwokat od spraw spadkowych Warszawa

Tym samym roszczenie o zachowek będzie aktualizowało się w przypadku, gdy osoba uprawniona nie została powołana do dziedziczenia przez spadkodawcę, który sporządził testament i wskazał w nim inną osobę, jako spadkobiercę, jak również w razie, gdy co prawda osoba uprawniona dziedziczy po zmarłym, ale przysługująca jej część jest niższa niż kwota, która przysługiwałaby z tytułu zachowku.

Wysokość zachowku oblicza się z uwzględnieniem udziału spadkowego, który by przypadał uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym. Z tego względu zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału. Wypada zwrócić uwagę, że za każdym razem należy rozważyć, czy uprawniony zalicza się do pierwszej czy drugiej grupy, co będzie miało znaczenie przy ustalaniu wysokości należnego zachowku.

Prawnik od spraw spadkowych Warszawa

Istnieje również grupa osób, które wyłączone są z możliwości ubiegania się o zapłatę zachowku i zalicza się do nich: osoby wydziedziczone, osoby uznane za niegodne dziedziczenia, osoby, które odrzuciły spadek oraz osoby, które zrzekły się dziedziczenia po zmarłym.

Pozew o zapłatę zachowku należy wnieść do sądu, w którego okręgu spadkodawca miał ostatnie miejsca zwykłego pobytu , a jeżeli miejsca jego zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. W przypadku, gdy wysokość roszczenia będzie opiewała na kwotę poniżej 75 000,00 zł sprawę rozpoznawał będzie sąd rejonowy, natomiast w razie, gdy roszczenie będzie przewyższać wspomnianą kwotę, sprawę należy skierować do sądu okręgowego.

Niezwykle istotne jest, że roszczenie uprawnionego z tytułu zachowku przedawnia się z upływem pięciu lat od ogłoszenia testamentu. Należy o tym pamiętać, gdyż brak wiedzy o otwarciu i ogłoszeniu testamentu nie wpływa na bieg terminu przedawnienia.

Adwokat od spraw spadkowych Siedlce

Zdajemy sobie sprawę, że poruszona w niniejszym artykule materia jest wyjątkowo rozległa i zawiera szereg szczegółowych uregulowań, które wpływają na wysokość i możliwość dochodzenia roszczenia o zachowek.

W związku z powyższym zapraszamy do kontaktu, w celu zapoznania się z Państwa sprawą, gdyż czasami nawet najmniejszy szczegół może wpłynąć na końcowy rezultat sprawy. Ponadto w razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa spadkowego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią prawniczą – adwokaci do Państwa dyspozycji na terenie miast Warszawa oraz Siedlce.

Rate this post
2023-03-17T14:05:54+00:00