Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zgodnie z art. 59 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.

Powyższe uregulowanie dotyczące zmiany nazwiska ma więc jedynie zastosowanie do nazwisk, które zostały zmienione w wyniku zawarcia małżeństwa. W tym miejscu adwokat od rozwodów podkreśla, że o nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa, decyduje jego oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie może być złożone bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

W przedmiotowym zakresie należy zaznaczyć, że małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Każdy z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.

Jak więc wynika z powyższego, zmiana będzie możliwa jedynie na nazwisko noszone bezpośrednio przed zawarciem małżeństwa, a nie na jakiekolwiek wcześniej posiadane nazwisko (np. w przypadku, gdy osoba zawierała kilka związków małżeńskich).

Skorzystanie z uprawnienia do zmiany nazwiska po uzyskaniu rozwodu może zostać zrealizowane poprzez złożenie stosownego oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem. Wypada nadmienić, że wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego nie ma żadnego wpływu na możliwość zmiany nazwiska, jak również ani sąd ani jakikolwiek inny organ nie mogą zmusić osoby do takiej zmiany.

Często w naszej praktyce spotykamy się z pytaniami, czy były małżonek może zmusić do zmiany nazwiska żonę/męża, w sytuacji, gdy wcześniej przyjęli jego nazwisko?

Oczywiście, że nie! Potwierdzeniem tego jest postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 2 lutego 1978 roku (sygn. akt: IV CZ 11/78), w którym Sąd wskazał, że były mąż nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo, jako że KRO takiej możliwości nie przewiduje.

Jedyną przesłanką formalną warunkującą możliwość zmiany nazwiska jest złożenie oświadczenia przed upływem trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia w sprawie o rozwód. Należy pamiętać, że rzeczone oświadczenie trzeba złożyć osobiście przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem. Z upływem wyżej wskazanego terminu osoba zainteresowana traci uprawnienie do złożenia oświadczenia o chęci powrotu do nazwiska, które nosiła przed zawarciem małżeństwa.

Natomiast w przypadku niedochowania terminu do złożenia oświadczenia, zmiana nazwiska będzie mogła nastąpić jedynie na podstawie przepisów Ustawy o zmianie imienia i nazwiska, tj. w trybie administracyjnym.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu rozwodów, zapraszamy do kontaktu z prawnikami od spraw rodzinnych – nasi adwokaci są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec, natomiast prowadzone przez nas sprawy obejmują teren całej Polski.

.

.

Adwokat Warszawa prowadzi również następujące sprawy: prawo rodzinne – podział majątku | alimenty | władza rodzicielska | kontakty |rozdzielność majątkowa | prawo karne, prawo spadkowe, odszkodowania, obsługa przedsiębiorców

Rate this post
2022-02-20T12:19:24+00:00