Czym są mediacje rozwodowe? Jak wyglądają mediacje?

Takie pytanie zadają sobie osoby, które często dostają z sądu pismo z pytaniem „Czy wyrażają zgodę na przeprowadzenie mediacji?”. Skoro wniosłam/em pozew do sądu, dlaczego jestem pytana/y o taką rzecz? Najczęściej, adresaci pytania nie wiedząc czym mediacje są na wszelki wypadek odpisują, że nie wyrażają takiej zgody. Adwokat z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach odpowie na pytanie czy słusznie?

Czym więc są mediacje? Najprościej mówiąc – rozmową. Rozmową pomiędzy poróżnionymi stronami, zmierzającą do znalezienia rozwiązania sporu. Należy natomiast podkreślić, że nie jest to zwykła rozmowa. Różnicą między zwykłą rozmową, a mediacją, jest obecność osoby mediatora.

Kim w takim razie jest mediator? To co najważniejsze to, że nie jest sędzią. Mediator tak jak sędzia jest osobą bezstronną, ale inaczej niż sędzia nie wydaje wyroków. Mediator nie rozstrzyga „kto ma rację”. Rolą i zadaniem mediatora jest takie prowadzenie rozmowy, aby strony spróbowały znaleźć rozwiązanie sporu. Rozwiązania, z którego co trzeba podkreślić, będą zadowolone obie strony. Nikt nikogo nie może zmusić do przyjęcia rozstrzygnięcia, które nie jest dla niego dobre.

Jeśli z jakichkolwiek powodów osoba mediatora nie budzi w nas zaufania w każdym momencie może zostać zmieniona. Prawnik z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach wskazuje, że również sama mediacja może zostać zakończona w dowolnym momencie, jeśli tylko któraś ze stron uzna, że nie chce dalej w niej uczestniczyć.

Przebieg mediacji w odróżnieniu od postępowania sądowego nie jest sformalizowany. Mediator prowadząc spotkanie wspólnie ze stronami ustala jak ma ono wyglądać:

– czy strony sporu chcą się od razu spotkać wspólnie?

– czy na początku każda ze stron spotka się oddzielnie z mediatorem?

– czy też w ogóle nie chcą się spotkać wspólnie i tylko rozmawiać za pośrednictwem mediatora?

– strony mogą podjąć decyzję czy chcą, aby w czasie mediacji byli z nimi obecni pełnomocnicy czy też nie.

– ile spotkań ma się odbyć?

To są tylko najbardziej podstawowe ustalenia. Najważniejsze jest to, aby każdy z uczestników czuł się w czasie mediacji komfortowo. Rolą mediatora jest również dbanie, aby wszyscy uczestnicy mediacji wzajemnie się szanowali i każda ze stron miała równe szanse wypowiedzi. Wszystko co zostanie powiedziane w czasie mediacji jest objęte poufnością i nie może zostać wykorzystane po jej zakończeniu.

Jeśli stronom uda się osiągnąć porozumienie spisywana jest ugoda, która po akceptacji sądu kończy sprawę. Niewątpliwym plusem mediacji jest szybkość postępowania, ponieważ najczęściej kończy się po 1-3 spotkaniach. Drugim plusem jest koszt – zdecydowanie niższy niż koszty sądowe.

Na zakończenie wypada podkreślić, że o ile każda sprawa nadaje się do mediacji, to nie każda z tych spraw zakończy się zawarciem ugody. W końcu wszystko zależy od dobrej woli stron. W przypadku braku możliwości wypracowania porozumienia, konieczne będzie przeprowadzenie sprawy w drodze postępowania sądowego, o czym można przeczytać w naszych publikacjach m.in.: ROZWÓD – co należy wiedzieć i jak się przygotować do sprawy rozwodowej, Rozwód – jakie dokumenty dołączyć do pozwu o rozwód oraz Rozwód z orzekaniem o winie a rozwód bez orzekania o winie – różnice i korzyści.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – prawnicy są do Państwa dyspozycji na terenie miast Warszawa i Siedlce.

Rate this post
2021-01-26T11:06:21+00:00