Rozwód krok po kroku – jakie dokumenty dołączyć do pozwu o rozwód

Wiele naszych spotkań z osobami mającymi zamiar złożyć do sądu pozew o rozwód skupia się między innymi na kwestii dotyczącej dokumentów, które należy dołączyć do pozwu rozwodowego. W celu rozwiania wątpliwości w tej materii, adwokat Warszawa rozwód poniżej wskaże niezbędne dokumenty, z tym jednak zastrzeżeniem, że każda sprawa jest inna, a co za tym idzie zakres dowodów może się znacząco różnić. Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z naszymi publikacjami: ROZWÓD – co należy wiedzieć i jak się przygotować do sprawy rozwodowej, Rozwód – ile kosztuje i kto ponosi koszty z nim związane oraz Rozwód z orzekaniem o winie a rozwód bez orzekania o winie – różnice i korzyści, w których prawnik od rozwodów prezentuje kwestie dotyczące przygotowania się do sprawy rozwodowej, koszty z nią związane oraz różnice pomiędzy rozwodem z orzekaniem o winie a rozwodem bez orzekania o winie.

Podstawowym załącznikiem do pozwu rozwodowego jest odpis aktu małżeństwa stron postępowania, a w przypadku posiadania małoletnich dzieci – odpisy ich aktów urodzenia.

Innym niezbędnym dokumentem jest potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 600 złotych bądź w przypadku ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych – oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, które to informację zostały omówione w artykule ” Rozwód – ile kosztuje i kto ponosi koszty z nim związane”

Dodatkowo, gdy w pozwie zawarte jest żądanie zasądzenie alimentów na rzecz małoletnich dzieci stron lub na rzecz małżonka, niezbędnym będzie dołączenie dowodów dotyczących uzyskiwanych zarobków (np. deklarację PIT, zaświadczenie o zarobkach), kosztów utrzymania (umowa najmu mieszkania, faktury za zakupy, faktury związane z utrzymaniem miejsca zamieszkania oraz wszelkie inne związane z utrzymaniem osoby uprawnionej do otrzymania alimentów). Nie przez przypadek adwokat Siedlce użył sformułowania faktury, gdyż jest to najlepszy dowód obrazujący konkretne wydatki, a za razem uniemożliwia skuteczne podważenie go przez drugą stronę postępowania – inaczej niż w przypadku paragonów. Zdajemy sobie sprawę, że w niektórych przypadkach może być to uciążliwe, jednakże zalecamy gromadzenie faktur związanych z konkretnymi wydatkami.

Natomiast w przypadku konieczności dowodzenia swoich racji m.in. w zakresie winy drugiego małżonka konieczne może się okazać załączenie dodatkowych dowodów w postaci: rozmów sms czy e-mail, nagrań, zdjęć, raportów detektywistycznych, dokumentów medycznych. Są to jedynie przykładowe dokumenty, którymi można posługiwać się w postępowaniu rozwodowym, jednak czy i które z nich należy przedłożyć wraz z pozwem o rozwód zależy od stanu konkretnej sprawy.

Na zakończenie adwokat od rozwodów z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach pragnie wskazać, że w przypadku, gdy którykolwiek z dokumentów jest w posiadaniu drugiej strony lub jeszcze innej osoby, można złożyć wniosek do sądu, aby zobowiązał on konkretną osobę do jego przedłożenia, a następnie przeprowadził z niego dowód.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – adwokaci od rozwodów są do Państwa dyspozycji w Warszawie i Siedlcach.

Rate this post
2022-10-24T11:53:16+00:00