Rozwód krok po kroku – ile kosztuje i kto ponosi koszty z nim związane

Chcąc rozpocząć postępowanie w sprawie o rozwód należy liczyć się z koniecznością dopilnowania pewnych kwestii (Rozwód – co należy wiedzieć i jak się przygotować do sprawy rozwodowej), zebrania dokumentów (Rozwód – jakie dokumenty dołączyć do pozwu o rozwód) oraz poniesienia opłat z tym związanych.

Oprócz kosztów sądowych związanych z tym postępowaniem, w przypadku ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika, pierwszym wydatkiem po Państwa stronie będzie jego wynagrodzenie, które jest ustalane indywidualnie, w oparciu o wiele czynników, w tym między innymi zawiłość sprawy. Adwokat od rozwodów z Warszawa wskazuje, że dodatkowo niezbędne będzie uiszczenie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w wysokości 17 złotych.

Ponadto składając pozew o rozwód, strona zobowiązana jest uiścić opłatę sądową w stałej wysokości 600 złotych. W następstwie orzeczenia rozwodu, na skutek zgodnego wniosku o orzeczenie rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie którejkolwiek ze stron, sąd zwróci powodowi kwotę 300 złotych oraz zasądzi od pozwanego kwotę 150 złotych tytułem zwrotu pozostałej połowy opłaty sądowej. Natomiast w sytuacji orzeczenia wyłącznej winy jednej ze stron, obowiązana ona będzie do zwrotu na rzecz drugiej strony całości poniesionych kosztów postępowania. W przypadku więc, gdy to pozwany zostanie uznany wyłącznie winnym, sąd zasądzi od niego zwrot między innymi wyżej wskazanej opłaty od pozwu.

Należy również wskazać, że wraz z żądaniem orzeczenia rozwodu, istnieje możliwość złożenia wniosku o podział majątku wspólnego małżonków, od którego należy uiścić opłatę sądową w wysokości 1000 złotych. Adwokat od spraw rodzinnych wskazuje, że przypadku, gdy wspomniany wniosek zawiera zgodny projekt podziału majątku, pobiera się od niego opłatę stałą w kwocie 300 złotych.

Nie można także zapominać, że w sprawach o rozwód, o separację lub o unieważnienie małżeństwa, wrazie zasądzenia alimentów na rzecz małżonka w orzeczeniu kończącym postępowanie w instancji, pobiera się od małżonka zobowiązanego opłatę stosunkową od zasądzonego roszczenia, a w razie nakazania eksmisji jednego z małżonków albo podziału wspólnego majątku pobiera się także opłatę w wysokości przewidzianej od pozwu lub wniosku w takiej sprawie.

Na zakończenie wypada nadmienić, że istnieje możliwość ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych oraz o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Prawnik od rozwodów z Warszawy podkreśla, że zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny lub ich poniesienie narazi ją na taki uszczerbek.

W przypadku dodatkowych pytań związanych z tematyką rozwodową, zapraszamy do kontaktu – prawnicy od rozwodów z Kancelarii prawa rodzinnego są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Zachęcamy również do lektury pozostałych artykułów odnoszących się do kwestii rozwodów:

Do jakiego sądu złożyć pozew o rozwód?

Rozwód bez orzekania o winie – jak przebiega

Rozwód z orzekaniem o winie a rozwód bez orzekania o winie – różnice i korzyści

Rozwód bez orzekania o winie a rozwód z orzeczeniem o winie – czy można zmienić swoje stanowisko w trakcie procesu

Negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu

Rozwód – opieka naprzemienna nad dziećmi

.

.

Adwokat Siedlce rozwód prowadzi również następujące sprawy: podział majątku | alimenty | władza rodzicielska | kontakty |rozdzielność majątkowa

Rate this post
2022-10-24T11:50:57+00:00