Rozwód bez orzekania o winie – jak przebiega

Część klientów naszej kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach chce jak najszybciej rozstać się ze swoim partnerem życiowym, aby zaoszczędzić sobie i najbliższym stresu oraz niepotrzebnego „wyciągania brudów”. Dla pełnego rozeznania w artykule Rozwód z orzekaniem o winie a rozwód bez orzekania o winie – różnice i korzyści, prawnik od rozwodów wskazuje na różnice pomiędzy tymi dwoma typami postępowań oraz korzyści z nich wynikające.

W takim przypadku zwracają się do nas z pytaniem, jak tak naprawdę przebiega rozwód bez orzekania o winie i co potrzebują, żeby bez większych trudności przeprowadzić postępowanie w tym zakresie.

Pewna część odpowiedzi na powyższe pytanie znajduje się w jednym z naszych poprzednich artykułów Rozwód – jakie dokumenty dołączyć do pozwu o rozwód, gdzie wskazaliśmy podstawowe dokumenty, które należy dołączyć do pozwu rozwodowego.

W związku z powyższym jeszcze raz tylko przypominamy, że podstawowymi załącznikami do pozwu o rozwód są:

1) odpis aktu małżeństwa stron postępowania, a w przypadku posiadania małoletnich dzieci – odpisy ich aktów urodzenia,

2) potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 600 złotych,

3) w przypadku ubiegania się o alimenty – dowody dotyczące uzyskiwanych zarobków (np. deklaracja PIT, zaświadczenie o zarobkach) oraz kosztów utrzymania uprawnionego (umowa najmu mieszkania, faktury za zakupy, faktury związane z utrzymaniem miejsca zamieszkania oraz wszelkie inne związane z utrzymaniem osoby uprawnionej do otrzymania alimentów).

Dodatkowo w przypadku, gdy strony posiadają wspólne małoletnie dzieci, niezbędne będzie powołanie na świadka osoby, która przed sądem będzie opisywać sytuację opiekuńczo-wychowawczą małoletnich. Adwokat z Warszawy od rozwodów podkreśla, że przeważnie jest to członek najbliższej rodziny lub osoba spoza rodziny, która posiada najszerszą wiedzę w przedmiotowej materii.

Zeznania wspomnianego świadka są niezbędne, gdyż w każdym przypadku sąd musi brać pod uwagę dobro małoletnich. W przypadku, gdy nie będzie wskazanej żadnej osoby, sąd może dopuścić z urzędu dowód z opinii biegłych, który w znaczący sposób wpłynie na czas zakończenia postępowania. Dlatego też adwokat od rozwodów z kancelarii prawnej w Warszawie i Siedlcach zaleca, aby w pozwie o rozwód wskazać świadka, który posiada wiedzę na temat sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dzieci stron.

Po złożeniu prawidłowo sformułowanego pozwu o rozwód, sąd prześle jego odpis pozwanemu, który będzie mógł wnieść we własnym imieniu odpowiedź na pozew. Adwokat Siedlce od spraw rodzinnych wskazuje, że w przypadku zgodnego wniosku o orzeczenie przez sąd rozwodu bez orzekania o winie wyrażonego w odpowiedzi na pozew, sąd wyznaczy rozprawę, na którą wezwane będą strony oraz wcześniej wspomniany świadek.

Natomiast w sytuacji, gdy pozwany nie wyrazi zgody na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, sąd nie będzie władny do orzeczenia zgodnie z wnioskiem zawartym w pozwie.

Wobec powyższego z doświadczenia naszych adwokatów od rozwodu wynika, że odpowiednio sporządzony pozew tj. taki, z którego z jednej strony będzie wynikało, że doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, a z drugiej nie będzie zawierał sformułowań mogących wpłynąć negatywnie na stanowisko drugiej strony, co do rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie, może okazać się kluczowy.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – prawnicy od rozwodów są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2022-10-24T12:01:34+00:00