Rozwód z orzekaniem o winie a rozwód bez orzekania o winie – różnice i korzyści

Przyczynkiem do poczynienia niniejszego artykułu było wiele pytań naszych klientów odnośnie tego, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma typami postępowania w praktyce. W związku z powyższym prawnik od rozwodów przedstawi jakie korzyści niesie za sobą orzeczenie rozwodu z winy drugiego małżonka oraz czy w związku z tym warto prowadzić długotrwały proces.

Jak to już zostało wskazane w jednym z poprzednich artykułów Rozwód bez orzekania o winie – jak przebiega, rozwód bez orzekania o winie ma to do siebie, że w przypadku zgodnego zapatrywania małżonków co do zakończenia ich związku i uregulowania kwestii dotyczących wspólnych małoletnich dzieci, przebiega szybko i bez zbędnego wnikania w przyczyny rozpadu małżeństwa.

W tym przypadku Sąd musi jedynie ocenić czy pomiędzy małżonkami rzeczywiście nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia, jak również czy poprzez orzeczenie rozwodu na ustalonych warunkach nie ucierpi dobro wspólnych dzieci.

W związku z powyższym adwokat z Siedlec od spraw rodzinnych nie będzie ponownie przytaczał przebiegu rozwodu bez orzekania o winie, skupiając się na wyżej wskazanych różnicach z uwzględnieniem specyfiki postępowania z orzeczeniem o winie.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia, natomiast na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie.

Wobec powyższego prawnik rodzinny wskazuje na trzy możliwe rozstrzygnięcia w sprawie o rozwód:

– rozwód bez orzekania o winie,

– rozwód z orzeczeniem winy jednego z małżonków,

– rozwód z orzeczeniem winy obydwu stron.

Podsumowaniem kwestii orzeczenia o winie w wyroku rozwodowym może być teza wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14 kwietnia 2005 roku, w którym Sąd wskazał, że „orzeczenie o winie, niezależnie od poważnych następstw prawnych, zwłaszcza w zakresie obowiązku alimentacji byłego małżonka, stanowi swoiste podsumowanie i ocenę wspólnego pożycia”.

Nie ulega więc wątpliwości, że decydując się na prowadzenie postępowania z orzeczeniem o winie małżonka należy przygotować się na długotrwały proces, który może kosztować dużo nerwów i emocji.

W tym przypadku potrzebne będzie precyzyjne wykazanie zawinienia drugiego małżonka, gdyż poprzestanie wyłącznie na ogólnych stwierdzeniach może nie przynieść żądanego rezultatu. Jako przykładowe zawinienia adwokat od rozwodów z kancelarii prawa rodzinnego wskazuje: zdradę, przemoc, uzależnienie od alkoholu, trwonienie majątku małżonków oraz wiele innych, które zależą od indywidualnej sprawy.

Aby skutecznie wykazać wyżej wskazane zawinienia niezbędne będzie przedstawienie w sądzie dowodów na poparcie swoich twierdzeń. Część z nich została opisana we wcześniejszych artykułach, jednak dla uporządkowania adwokat od rozwodów z Warszawy wskazuje, że mogą to być między innymi: zeznania świadków, zdjęcia, rozmowy sms czy e-mail, nagrania, raporty detektywistyczne, dokumenty medyczne oraz inne dowodu, które mogą przyczynić się do wykazania winy małżonka.

Prawnik od spraw rodzinnych z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach pragnie w tym miejscu zauważyć, że w polskim systemie prawnym nie ma instytucji miarkowania winy przy orzekaniu rozwodu. W związku z powyższym, w przypadku, gdy sąd ustali, że wina jednego z małżonków jest większa od winy drugiego z nich, to i tak wyda wyrok, w którym orzeknie rozwód z winy obydwu stron.

Wreszcie należy wskazać, że wykazywanie winy małżonka w postępowaniu o rozwód może mieć bezpośrednie przełożenie na możliwość dochodzenia od niego alimentów.

Wynika to wprost z art. 60 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Ponadto, jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Adwokat z kancelarii adwokackiej prawa rodzinnego podkreśla, że obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.

Jak więc wynika z powyższego, orzeczenie o winie ma bezpośredni wpływ na możliwość żądania alimentów od byłego małżonka bądź skutecznej obrony przed ich zasądzeniem w przyszłości. Dodatkowo może mieć również pośredni wpływ w zakresie orzekania o władzy rodzicielskiej, kontaktach oraz alimentach na dzieci, gdyż wykazanie zawinienia może opierać się także na sytuacji opiekuńczo-wychowawczej nad małoletnimi.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z adwokatami od prawa rodzinnego z kancelarii adwokackiej – prawnik od rozwodów jest do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Zachęcamy również do lektury pozostałych artykułów odnoszących się do kwestii rozwodów:

Do jakiego sądu złożyć pozew o rozwód?

Rozwód – jakie dokumenty dołączyć do pozwu o rozwód

Rozwód – ile kosztuje i kto ponosi koszty z nim związane

Rozwód bez orzekania o winie a rozwód z orzeczeniem o winie – czy można zmienić swoje stanowisko w trakcie procesu

Negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu

Rozwód – opieka naprzemienna nad dziećmi

.

.

Prawnik Warszawa rozwód prowadzi również następujące sprawy: podział majątku | alimenty | władza rodzicielska | kontakty |rozdzielność majątkowa

Rate this post
2022-10-24T12:03:32+00:00