Małżonek nie odbiera pozwu o rozwód
Po sporządzeniu pozwu o rozwód i złożeniu go do sądu, sąd jest zobligowany do weryfikacji, czy wszystkie warunki formalne pisma zostały spełnione. Jeżeli pismo nie zawiera żadnych braków formalnych, sąd doręcza drugiemu małżonkowi odpis pisma wraz z zobowiązaniem do ustosunkowania się do niego w odpowiednim terminie – minimum 14 dni.
Co zrobić jak małżonek nie odbiera pozwu rozwodowego?
W pierwszej kolejności należy wskazać, że w sprawach rodzinnych (w tym w sprawach rozwodowych) obowiązują ogólne zasady procesowe wynikające z Kodeksu postepowania cywilnego. Jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia z tzw. fikcją doręczenia. Oznaczało to, że jeśli adresat nie odebrał przesyłki pomimo dwukrotnego awizowania, sąd pozostawiał w aktach sprawy adnotację „ze skutkiem doręczenia”. Obecnie, jeżeli pozwany, pomimo powtórnego zawiadomienia, nie odebrał pozwu lub innego pisma procesowego wywołującego potrzebę podjęcia obrony jego praw, a w sprawie nie doręczono mu wcześniej żadnego pisma (i nie ma zastosowania żaden przepis szczególny przewidujący skutek doręczenia), przewodniczący zawiadamia o tym powoda, przesyłając mu przy tym odpis pisma dla pozwanego i zobowiązuje do doręczenia tego pisma za pośrednictwem komornika.
Prawnik rozwodowy
Tym samym, powód w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia mu wspomnianego zobowiązania składa do akt potwierdzenie doręczenia pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika albo zwraca pismo i wskazuje aktualny adres pozwanego lub dowód, że pozwany przebywa pod adresem wskazanym w pozwie. Po bezskutecznym upływie terminu (2 miesięcy!) sąd zawiesza postępowanie.
Od 1 lipca 2023 roku mają w życie wejść przepisy, które wskazują, że:
– sad nie będzie zobowiązywał powoda do doręczenia pisma przez komornika, jeżeli pomimo nieodebrania przez adresata korespondencji aktualność wskazanego w pozwie adresu pozwanego nie budzi wątpliwości;
– w przypadku wykazania przez powoda dowodem na piśmie, że pozwany zamieszkuje pod adresem wskazanym w pozwie, korespondencję (dwukrotnie awizowaną) uważa się za doręczoną. Późniejsze doręczenie tej korespondencji przez komornika na ten sam adres nie powoduje ponownego rozpoczęcia biegu terminów, które ustawa wiąże z doręczeniem, o czym należy pouczyć pozwanego przy tej czynności.
Adwokat od rozwodów
Wniosek do komornika o doręczenie pozwu podlega opłacie 60 zł. Po złożeniu wniosku, komornik osobiście będzie podejmował próbę doręczenia korespondencji drugiemu małżonkowi. Po nieudanych próbach osobistego doręczenia, komornik może skupić swoje działania na tzw. „poszukiwaniach”. W związku z czym warto składając pierwotny wniosek, złożyć dodatkowe żądanie, iż w razie braku doręczenia pisma, wnosimy o poszukiwanie adresu pozwanego – m.in. komornik będzie zgłaszał się do instytucji typu ZUS, Urząd Skarbowy, banki itp.
W związku z powyższym, na dzień dzisiejszy co do zasady, jeśli pozwany w sprawie w rozwód nie odbierze korespondencji, sąd będzie miał możliwości, aby procedować w naszej sprawie.
Prawnik od rozwodów
Generalnie naczelną zasadą w każdej sprawie o rozwód lub separację jest obligatoryjne przesłuchanie stron. Tego obowiązku nie uchyla nawet uznanie powództwa ani przyznanie faktów.
Niemniej zgodnie z poglądem judykatury istnieje możliwość, aby sąd zaniechał przesłuchania stron. Według stanowiska Sądu Najwyższego, jeżeli w sprawie o rozwód (i separację) strona wezwana na rozprawę nie stawi się, to zaniechanie przesłuchania strony w trybie art. 432 KPC sąd powinien uzależnić od uprzedniego wyjaśnienia, z jakich przyczyn strona nie stawiła się na rozprawę, z tym że zrezygnowanie z przeprowadzenia powyższego dowodu może nastąpić dopiero w razie ustalenia, że niezastosowanie się do wezwania sądu było wynikiem okoliczności zależnych od strony lub że stawienie się jej na rozprawę natrafia na poważne przeszkody, niedające się w niedługim czasie usunąć (orzeczenie SN z 27.7.1958 r., I CR 337/57).
Adwokat rozwód
Wyżej wspomniane nie dotyczy pierwszego etapu, aby proces w ogóle mógł „ruszyć”, tj. odebrania/zapoznania się z korespondencją przez pozwanego. Dopiero ewentualne późniejsze uchylanie się od aktywnego uczestniczenia w procesie uniemożliwia sądowi pominiecie dowodu z przesłuchania strony.
W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią prawa rodzinnego – adwokat rozwodowy jest do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy i Siedlec, natomiast prowadzone przez nas sprawy obejmują teren całej Polski.