Rozwód bez orzekania o winie a rozwód z orzeczeniem o winie – czy można zmienić swoje stanowisko w trakcie procesu

W poprzednich publikacjach na naszym blogu, adwokat od spraw rodzinnych wskazywał jakie są różnice i korzyści pomiędzy rozwodem z winy małżonka, a rozwodem bez orzekania o winie (Rozwód z orzekaniem o winie a rozwód bez orzekania o winie – różnice i korzyści). Dodatkowo przedstawiona została procedura dotycząca przebiegu rozprawy o rozwód bez orzekania o winie, która jest dużo szybsza i mniej skomplikowana niż w przypadku wykazywania winy drugiego małżonka (Rozwód bez orzekania o winie – jak przebiega).

Przyczynkiem do napisania niniejszego artykułu była jedna ze spraw, w której nasza Klientka, po złożeniu pozwu o rozwód bez orzekania o winie, dowiedziała się o istotnych faktach dotyczących życia jej małżonka, a które to wpłynęły w znaczący sposób na jej stanowisko. Od razu zgłosiła się do naszego adwokat od rozwodów z kancelarii prawnej w Warszawie i Siedlcach z pytaniem czy może zmienić swoje stanowisko i żądać orzeczenia wyłącznej winy męża.

Na wstępie prawnik od rozwodów z Warszawy wskazuje, że zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Wobec powyższego adwokat Siedlce podkreśla, że możliwa jest sytuacja, zgodnie z którą powód motywowany chęcią szybkiego zakończenia postępowania złoży pozew o rozwód bez orzekania o winie, natomiast pozwany po otrzymaniu odpisu pozwu nie wyrazi zgody na takie zakończenie sprawy i w odpowiedzi na pozew złoży wniosek o orzeczenie wyłącznej winy powoda lub orzeczenie rozwodu z winy obydwu stron.

W takim przypadku sąd nie będzie uprawniony do orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie, a powód będzie zmuszony do zmiany swojego stanowiska i przedstawienia dowodów na poparcie swoich twierdzeń.

Oczywiście adwokat rozwodowy z kancelarii adwokackiej w Warszawie podkreśla, że może zdarzyć się również sytuacja, w której początkowo strony będą żądały orzeczenia winy, natomiast w trakcie postępowania zmienią swoje zdanie i zgodnie będą wnosić o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie.

Jednakże należy przy tym pamiętać, że w postępowaniu cywilnym, a więc zarówno w postępowaniu rozwodowym, sąd może zakreślić stronom termin na przedstawienie swoich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie, co w niektórych przypadkach może utrudnić wykazanie winy małżonka, zwłaszcza gdy zmiana stanowiska następuje na zaawansowanym etapie postępowania.

Na zakończenie adwokat od rozwodów z kancelarii prawa rodzinnego w Siedlcach i Warszawie pragnie podkreślić, że zmiana stanowiska co do orzekania o winie, bądź zaniechania jej orzekania może nastąpić także na etapie postępowania apelacyjnego. Powyższego znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego, zgodnie z którym „w postępowaniu apelacyjnym strona procesu rozwodowego może cofnąć wyrażone przed sądem pierwszej instancji żądanie zaniechania orzekania o winie rozkładu pożycia (art. 57 § 2 KRO)” – uchwała z dnia 24 listopada 2006 r., III CZP 106/06.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu rozwodów lub prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z adwokatami od rozwodów z kancelarii adwokackiej – prawnicy są Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2022-02-20T12:23:01+00:00