Formy testamentu (1) – testamenty zwykłe

Zgodnie z kodeksem cywilnym, ustawodawca przewidział podział na dwie zasadnicze formy testamentu: testamenty zwykłe i testamenty szczególne. W niniejszej publikacji, adwokat od spraw spadkowych z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach skupi się na pierwszej kategorii – tj. testamentach zwykłych.

Pierwszą z form testamentu zwykłego jest testament własnoręczny. Polega on na tym, że spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Jak więc wynika wprost z samej nazwy tego rodzaju testamentu, musi on być w całości sporządzony własnoręcznie. Z praktyki naszych prawników od spraw spadkowych, wiemy, że w obecnych czasach zdarzają się testamenty napisane na komputerze i jedynie podpisane przez spadkodawcę, jednakże tego rodzaju praktyka nie może być uznana jako forma testamenty własnoręcznego. Ponadto musi on być w sposób niebudzący wątpliwości własnoręcznie podpisany przez testatora oraz opatrzony datą jego sporządzenia, jednakże ta ostatnia okoliczność – w porównaniu do wcześniej opisanych – nie ma charakteru bezwzględnego.

Drugą z możliwych form testamentu zwykłego jest forma aktu notarialnego. Jeżeli chodzi o samą treść testamentu, to prawnik od prawa spadkowego wskazuje, że jest on w zasadzie tożsamy z testamentem własnoręcznym, z tym zastrzeżeniem, że jego sporządzenie możliwe jest tylko w obecności notariusza. Ten rodzaj testamentu jest coraz częściej w praktyce wybierany przez testatorów, między innymi z uwagi na fakt, że może zasięgnąć fachowej pomocy przy formułowaniu swojej ostatniej woli i sporządzony testament zwiększa pewność, że ostatnia wola będzie ważna i wywrze zamierzony skutek po jego śmierci. Dodatkowo z tej formy mogą skorzystać również osoby niepełnosprawne.

Ponadto ustawodawca przewidział również możliwość sporządzenia testamentu allograficznego. Adwokat od spadków z Warszawy wskazuje, że spadkodawca może sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie to spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia, a protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli jednak spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy to zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu.

Opisany wyżej sposób sporządzenia testamentu allograficznego powoduje, że nie może on zostać wykonany przez osoby głuche lub nieme, które mogą skorzystać z formy testamenty własnoręcznego lub notarialnego.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa spadkowego, zapraszamy do kontaktu kancelarią adwokacką – nasi prawnicy od prawa spadkowego są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2021-01-26T11:45:56+00:00