Kontakty z dzieckiem po rozwodzie – czy warto ustalać

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Więcej podstawowych informacji dotyczących kwestii rozwodowych znajdziecie Państwo m.in.w artykule ROZWÓD – co należy wiedzieć i jak się przygotować do sprawy rozwodowej oraz Rozwód – opieka naprzemienna nad dziećmi.

Jak więc wynika z powyższego, koniecznym elementem wyroku rozwodowego jest rozstrzygnięcie o kontaktach rodziców z dzieckiem. Adwokat od rozwodów z Warszawy wskazuje, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest ustalenie kontaktów rodzica, przy którym dziecko nie ma stałego miejsca zamieszkania, w drodze porozumienia stron. Jeżeli natomiast nie ma możliwości porozumienia się pomiędzy rodzicami, to sąd będzie orzekał o sposobie kontaktów, przeważnie posiłkując się opinią biegłych sądowych.

Możliwe jest również rozwiązanie, zgodnie z którym na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. W takim przypadku brak jest jakiejkolwiek wzmianki w wyroku rozwodowym co do przedmiotowej materii.

Wobec tego należy zadać sobie pytanie – czy warto jest uregulować kwestię kontaktów z dzieckiem w wyroku rozwodowym?

Zanim udzielimy konkretnej odpowiedzi na powyższe pytanie postaramy się przedstawić parę kwestii związanych z poruszoną materią.

Po pierwsze bardzo często adwokat od spraw rodzinnych z naszej kancelarii prawniczej spotyka się z argumentem klientów, że orzekanie w przedmiocie kontaktów będzie powodowało przedłużenie postępowania, natomiast oni chcą jak najszybciej rozstać się ze swoim małżonkiem. Z jednej strony jest to celne spostrzeżenie, jednak patrząc szerzej na sprawę, chcemy wskazać, że bardzo rzadko zdarza się, że brak uregulowania kontaktów w wyroku rozwodowym zapewnia spokój byłych małżonków.

Ponadto przytrafiają się również sytuacje, gdy jeden z rodziców nie jest żywo zainteresowany częstym i regularnym kontaktem z dzieckiem, co tym samym czyni bezzasadnym orzekanie w opisanej materii. Nie można jednak zapominać o dobru dziecka, które powinno wieźć prym w tego rodzaju postępowaniach, a na pewno kontakt z obydwojgiem rodziców jest jak najbardziej z korzyścią dla małoletniego.

Adwokat rodzinny z Warszawy i Siedlec wskazuje również, że w przypadku braku szczegółowego ustalenia kontaktów w wyroku o rozwód w przyszłości mogą zdarzać się niepotrzebne konflikty pomiędzy byłymi małżonkami co do tego z kim dziecko ma spędzać ferie, wakacje czy święta. Co do zasady z tym z rodziców, przy którym małoletni ma miejsce zamieszkania, gdy drugi z rodziców nie ma ustalonych kontaktów.

Odpowiadając wreszcie na wcześniej postawione pytanie – adwokat z Siedlec od rozwodów z całą stanowczością podkreśla, że warto jest uregulować kwestię kontaktów z dzieckiem w wyroku rozwodowym!

Przede wszystkim takie rozstrzygnięcie zaoszczędzi niepotrzebnych nieporozumień między rodzicami, ustabilizuje sytuację małoletniego, który będzie wiedział, kiedy odbywają się spotkania z drugim z rodziców oraz może de facto zaoszczędzić czas z uwagi na brak konieczności wytaczania nowej sprawy, tym razem przed sądem rejonowym, związanej z ustaleniem kontaktów.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z adwokatami od prawa rodzinnego z kancelarii prawnej – jesteśmy do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2021-01-26T11:21:34+00:00