Podział majątku po rozwodzie

Po prawomocnym zakończeniu postępowania w sprawie o rozwód przychodzi czas, kiedy byli małżonkowie mogą podzielić majątek zgromadzony w czasie trwania małżeństwa. Adwokat od spraw rodzinnych z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach pragnie w tym miejscu wskazać, że istnieje również możliwość wcześniejszego podziału majątku, tj. w przypadku, gdy w czasie trwania małżeństwa małżonkowie podpisali umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową, jak również, gdy została ona ustanowiona w drodze orzeczenia sądu – więcej na ten temat prawnik od rozwodów opisał w publikacji Rozdzielność majątkowa – kiedy i w jaki sposób można ją ustanowić.

Dodatkowo adwokat Siedlce podkreśla, że podział majątku wspólnego małżonków może nastąpić w sposób polubowny – tj. w drodze umowy o podział majątku wspólnego, jak również na drodze postępowania sądowego, gdy byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia.

Z doświadczenia naszych adwokatów od rozwodów z Warszawy i Siedlec wynika, że podział majątku wspólnego na drodze postępowania sądowego jest długotrwały i wymaga dużego nakładu finansowego (m.in. z uwagi na opinie biegłych), a jego wynik zależy od wielu czynników. Natomiast umowny podział jest dużo szybszym i często tańszym sposobem na finansowe „rozstanie się” z byłym małżonkiem.

W niniejszej publikacji prawnik rodzinny z kancelarii prawnej w Siedlcach i Warszawie skupi swoją uwagę na kwestii dotyczącej polubownego podziału majątku wspólnego.

Wobec powyższego należy wskazać, że byli małżonkowie mogą w drodze umowy ustalić podział majątku zgromadzonego w trakcie trwania małżeństwa. Użyte słowo „ustalić” oznacza, że tylko i wyłącznie w gestii byłych małżonków jest ustalenie, kto otrzyma poszczególne składniki majątkowe oraz ewentualnie w jakiej wysokości będzie obowiązany spłacić drugą stronę.

Przepisy w żaden sposób nie stanowią, w jaki sposób ma zostać zawarta umowa o podział majątku wspólnego. Adwokat z Warszawy od spraw rodzinnych wskazuje, że w przypadku, gdy do podział przeznaczone są wyłącznie rzeczy ruchome (np. samochód, sprzęt elektroniczny, wyposażenie mieszkania itp.) umowa może zostać sporządzona w zwykłej formie pisemnej. Natomiast w przypadku, gdy przedmiotem podziału objęta jest również bądź wyłącznie nieruchomość, wtedy wymagane jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.

Ponadto adwokat od rozwodów z Warszawy podkreśla, że możliwe jest dokonanie częściowego podziału majątku obejmującego jedynie wybrane składniki majątku wspólnego małżonków. W tym przypadku pozostałą część majątku byli małżonkowie mogą podzielić również w drodze umowy lub też w drodze postępowania sądowego.

Umowa o podział majątku wspólnego powinna być zgodna z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, a dodatkowo zawierać uregulowania określające elementy istotne dla tego typu umowy. Co to oznacza w praktyce?

Prawnik rodzinny z Warszawy wskazuje, że w przedmiotowej umowie przynajmniej powinny się znaleźć między innymi: określenie początku i ustania ustroju wspólności majątkowej (daty oraz wyrok sądu albo umowę o ustanowienie rozdzielności), określenie majątku wspólnego byłych małżonków (wyszczególnienie składników majątku wraz z podaniem ich wartości), ustalenie podziału poszczególnych składników majątkowych (co i do kogo ma trafić), ustalenie nakładów poczynionych przez byłych małżonków z majątku wspólnego na majątki osobiste i odwrotnie, ustalić kwoty spłat, z uwzględnieniem rozliczeń z tytułu dokonanych nakładów.

Reprezentując stronę w procesie ustalania oraz negocjowania warunków umowy o podział majątku wspólnego, adwokat od prawa rodzinnego z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach zawsze proponuje rozwiązania mające na celu jak największe zabezpieczenie jej interesów. Jako przykład można wskazać, że często zasadnym jest ustanowienie hipoteki lub poddania się egzekucji w zakresie spłat bądź wydania poszczególnych przedmiotów majątkowych.

Jak więc wynika z powyższego, zawarcie przez byłych małżonków umowy o podział majątku wspólnego wymaga dojścia do porozumienia co do wszelkich postanowień umownych. Jednakże jak to zostało podkreślone, to rozwiązanie jest dużo szybsze, a co za tym idzie pozwala zaoszczędzić dużo zbędnych stresów oraz kosztów związanych z prowadzeniem sprawy sądowej.

Dodatkowe kwestie dotyczące zasady rozliczenia pomiędzy małżonkami oraz tego co nie wchodzi w skład majątku wspólnego, prawnik od rozwodów opisał w publikacjach Rozliczenie wydatków i nakładów z majątku wspólnego małżonków na majątek osobisty jednego z nich oraz Majątek osobisty – co wchodzi w skład majątku osobistego małżonków.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z adwokatami od spraw rodzinnych – prawnik od rozwodów i spraw rodzinnych jest Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2022-10-24T12:07:01+00:00