Pozew o alimenty – co powinien zawierać i jak go napisać

Sprawy o alimenty są jednym z rodzajów spraw rodzinnych, które w praktyce naszych adwokatów pojawiają się niezwykle często. Prawnik od rozwodów wskazuje, że zasądzenie od zobowiązanego na rzecz osoby uprawnionej alimentów przeważnie następuje w sprawie o rozwód, kiedy to sąd w wyroku orzeka między innymi o świadczeniach alimentacyjnych. Jednakże zdarzają się równie często sytuacje, gdy konieczne jest wystąpienie z pozwem o alimenty, dlatego też nasz adwokat od prawa rodzinnego opisze co powinno znaleźć się w takim dokumencie i gdzie powinno się go złożyć.

Wobec powyższego, w pierwszej kolejności należy wskazać, iż pozew o alimenty można złożyć bądź według właściwości ogólnej – tj. w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego, bądź według właściwości przemiennej, czyli w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Prawnik rodzinny z Warszawy i Siedlec wskazuje, że decyzja w zakresie wyboru sądu należy do osoby składającej pozew.

Natomiast już po ustaleniu właściwego sądu, należy prawidłowo sporządzić pozew, który powinien zawierać przynajmniej następujące elementy:

  • wskazanie miejscowości i daty sporządzenia pozwu o alimenty,
  • prawidłowe oznaczenie Sądu,
  • oznaczenie powoda – tj. osoby, która wytacza powództwo o alimenty (jeżeli jest to osoba pełnoletnia, to należy wyłącznie ją wskazać, natomiast w przypadku, gdy żądanie dotyczy zasądzenia alimentów na rzecz małoletniego dziecka, w takiej sytuacji jako powoda wpisujemy małoletniego, ale reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego, którym przeważnie jest matka lub ojciec dziecka),
  • oznaczenie pozwanego – przeważnie będzie to drugi z rodziców, jednakże mogą się zdarzyć przypadki, że będzie to inna osoba (np. były małżonek),
  • określenie żądanej kwoty alimentów – w tym miejscu należy wskazać wysokość kwoty, którą uprawniony ma otrzymywać od pozwanego (musi być to kwota odpowiadająca usprawiedliwionym potrzebom uprawionego oraz możliwościom zarobkowym pozwanego, jednakże w tym zakresie adwokat od spraw rodzinnych poczynił szersze rozważania w artykule „Jak wykazać wysokość alimentów”,
  • określenie dowodów oraz wskazanie okoliczności, które mają one dokumentować – chodzi tu zarówno o przedstawienie sytuacji materialnej pozwanego, jak również przedłożenie dokumentów określających wydatki na osobę uprawioną do otrzymywania świadczeń alimentacyjnych oraz dokumenty obrazujące relacje pomiędzy stronami postępowania (np. akt urodzenia).

Oprócz wyżej wskazanych elementów pozwu o alimenty, prawnik od spraw rodzinnych z Warszawy i Siedlec podkreśla, że kluczowe znaczenie będzie miało prawidłowo sporządzone uzasadnienie pozwu, w którym należy w dokładny sposób opisać sytuacje dotyczącą osoby uprawnionej oraz obowiązanej do uiszczania alimentów. Dokładne przedstawienie tych okoliczności polegać będzie między innymi na wskazaniu – w przypadku małoletniego – ile ma lat, gdzie się obecnie uczy, czy uczęszcza na zajęcia dodatkowe, ile wynoszą jego koszty utrzymania związane z nauką, wyżywieniem, ubraniami itp. Dodatkowo, jeżeli powód posiada informacje na temat zarobków oraz stanu majątkowego pozwanego, należy to opisać w uzasadnieniu, natomiast w przypadku, gdy nie ma takich informacji – należy zobowiązać pozwanego do przedłożenia stosownych dokumentów.

W tym miejscu adwokat z kancelarii prawa rodzinnego w Warszawie i Siedlcach wskazuje, że aby sąd miał możliwości zasądzenia alimentów zgodnie z żądaniem, należy sporządzić pozew zgodnie z wszelkimi warunkami formalnymi oraz przedstawić wyczerpujące uzasadnienie, gdyż w przeciwnym wypadku mogą wystąpić pewne trudności.

Dodatkowo istnieje możliwość sformułowania w pozwie żądania o zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego na czas trwania postępowania, jednakże w tym temacie prawnik z kancelarii adwokackiej w Warszawie obszernie wypowiedział się w publikacji “Zabezpieczenie alimentów na czas postępowania“.

Wreszcie po sporządzeniu pozwu o alimenty należy go własnoręcznie podpisać oraz zgromadzić wszystkie dokumenty, które zostały wskazane w treści pisma. Adwokat od alimentów podkreśla, że pozew należy złożyć w dwóch egzemplarzach (obydwa wraz z załącznikami) w sądzie lub wysłać go listem poleconym na adres sądu.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii (dotyczących sporządzenia pozwu o alimenty) bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką prawa rodzinnego – prawnik od alimentów jest do Państwa dyspozycji na terenie miast Warszawa i Siedlce.

Zachęcamy również do lektury pozostałych artykułów odnoszących się do kwestii alimentów:

Podwyższenie alimentów

Odpowiedzialność karna za niepłacenie alimentów

Rate this post
2021-01-29T16:01:10+00:00