Rozwód z alkoholikiem

W praktyce nasi adwokaci od prawa rodzinnego coraz częściej spotykają się z osobami, które zastanawiają się czy wszczęcie postępowania rozwodowego jest właściwym wyjściem w ich sytuacji. Niejednokrotnie jest to jedyne możliwe rozwiązanie, a zwłaszcza wtedy, kiedy jeden z małżonków boryka się z chorobą alkoholową i to uzależnienie odbija się na codziennym życiu każdego z członków rodziny. Doskonale wiemy, że każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia, gdyż zdajemy sobie sprawę z ciężaru tego typu postępowań, za którymi stoją duże emocje pomiędzy małżonkami oraz pomiędzy małżonkami, a ich dziećmi. To właśnie dobro małoletnich powinno stanowić zasadę przyświecającą każdej ze stron sprawy rozwodowej – oczywiście w przypadku, gdy małżonkowie posiadają dzieci. Stąd też odpowiednie przygotowanie się do postępowania rozwodowego, które choć często jest niełatwe, może okazać się początkiem nowego, lepszego życia.

Przyczyny rozwodu

Bez względu na wagę i ciężar motywów, które kierują jednym z małżonków, aby rozpocząć nowy etap w życiu, przesłanki umożliwiające rozwód pozostają niezmienne. To znaczy każdorazowo musimy wykazać zupełny i trwały rozkład pożycia.

Wspomniany zupełny i trwały rozpad pożycia pomiędzy małżonkami musi wystąpić na wszystkich płaszczyznach ich łączących – tj. musi ustać więź duchowa, fizyczna i gospodarcza. Należy podkreślić również, że istnieją negatywne przesłanki, których spełnienie czyni niedopuszczalnym orzeczenie rozwodu, jednak informacje na ten temat opisane zostały we wcześniejszym wpisie: Negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu.

Rozwód z winą/ rozwód bez winy

W zakresie tego, czy chcemy uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie, czy bez jej ustalenia, wiąże się wiele konsekwencji, o których często w momencie podejmowania decyzji o rozwodzie zwyczajnie nie myślimy. Dlatego istotne może okazać się skorzystanie z porady dobrego adwokata, który wskaże wszelkie możliwości jakimi dysponujemy, a których nie da się uogólnić i wyczytać w internetowych poradach prawnych, bo zwyczajnie zależą od indywidualnych okoliczności.

Niewątpliwie, jedno jest pewne: zgodnie z powiedzeniem „do tanga trzeba dwojga”, tak samo jak wspólnie i jednogłośnie wybrzmiało TAK na ślubnym kobiercu, tak samo zgodnie i jednomyślnie winno brzmieć „nie chcemy już wspólnego życia”, żeby orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie było w ogóle możliwe.

Ważne! Pomimo, iż początkowo decydujesz się na rozwód bez orzekania o winie, aczkolwiek druga strona nagle nie zgadza się na jego orzeczenie, mimo, iż wcześniej ustaliliście coś zupełnie innego, bądź upatruje winę w Twojej osobie – pamiętaj, że nie jesteś na straconej pozycji procesowej. Masz jeszcze szanse zmienić swoje stanowisko i złożyć odmienne wnioski niż w pierwotnym pozwie. Z naszej praktyki niestety wynika, że sprawy, w których jedną ze stron jest osoba chora czy uzależniona są niezwykle trudne, choćby z tego powodu, że najzwyczajniej w świecie ta osoba nie widzi problemu i nie ma motywacji i chęci do ewentualnej zmiany, podjęcia terapii, która ewentualnie mogłaby przynieść jakiś cień nadziei dla związku. Bardzo często zdarzają się przypadki, w których osoba uzależniona decyduje się na podjęcie terapii w tajemnicy przed resztą rodziny i kończy się to niepowodzeniem, ale oficjalnie małżonek uzależniany podtrzymuje, iż nie ma ze sobą żadnego problemu i nie choruje.

Natomiast pierwszym praktycznym krokiem, który należy podjąć, aby wszcząć postępowanie rozwodowe, jest przygotowanie i złożenie w sądzie pozwu o rozwód. Adwokat od spraw rozwodowych podkreśla, że niezmiernie ważne jest, aby zadbać o jego kompletność! Ze względu, że jest to pierwsze pismo wszczynające sprawę, powinno zawierać opis przebiegu małżeństwa dostosowany do potrzeb postępowania, a ponadto musi spełniać wszelkie warunki formalne określone przepisami prawa, aby sąd mógł podjąć dalsze kroki.

Zdajemy sobie sprawę, że z uwagi na duże emocje, które kierują osobami zgłaszającymi się do naszej kancelarii adwokackiej, pomoc profesjonalisty może okazać się niezbędna, gdyż pomaga opisać najistotniejsze fakty, pomijając te mniej istotne ze względu na przebieg postępowania oraz kierując się zasadą, że czasami „mniej znaczy więcej”.

Równie istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie dowodów – i to zarówno dowodów z dokumentów (w tym m.in. akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci, zaświadczenia o zarobkach), jak i z przesłuchania świadków, które będą stanowiły potwierdzenie okoliczności opisanych w treści pozwu. Ważne jest, aby skupić się na gromadzeniu dowodów i choć niekiedy samo ich uzyskiwanie jest po stosunkowo trudne, to okazuje się jedyną szansą dla nas i naszych dzieci, żeby móc rozpocząć nowy etap w życiu. Oczywiście adwokat, który potencjalnie będzie udzielał porady w tym zakresie, winien wskazać jakie dowody są szczególnie istotne, aby wykazać uzależnienie i jego wpływ na życie rodziny i będą to między innymi: notatki policyjne z podejmowanych interwencji, niebieska karta, dokumenty potwierdzające uczęszczanie na terapie, dokumenty wskazujące na zaciąganie zobowiązania, zeznania świadków (sąsiadów, rodziny), fotografie itp.

Kolejnym etapem postępowania jest przesłanie przez Sąd odpisu pozwu do pozwanego oraz wyznaczenie terminu rozprawy, który może być różny w zależności od miejsca prowadzenia sprawy. Następnie z uwzględnieniem wniosków dowodowych złożonych przez strony, Sąd prowadzi postępowanie i na końcu wydaje wyrok, który powinien stanowić m.in. o winie stron (bądź bez orzekania o winie na wspólny wniosek stron), władzy rodzicielskiej, kontaktach z dzieckiem oraz alimentach na rzecz dziecka. Możliwe są również rozstrzygnięcia o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, alimentach na rzecz małżonka oraz podziale majątku wspólnego.

Ile trwa rozwód?

Praktycznie na każdej konsultacji spotykamy się z pytaniami, ile czasu trwa rozwód? Niestety w dużej mierze zależy to od miasta, w którym składamy pozew, a to jak wynika z Kodeksu postępowania cywilnego jest zdeterminowane tym, gdzie mieliśmy ostatnie wspólne miejsce zamieszkania jako małżonkowie (a jeden z nich tam wciąż zamieszkuje), bądź gdzie mieszka małżonek którego pozywamy, ostatecznie, jeśli żadne z w/w nie jest możliwe do ustalenia, właściwy będzie sąd w obrębie, którego mieszkamy my – składający pozew. Ile trwa rozwód w Warszawie? Wyznaczenie pierwszej rozprawy w dużych miastach może zając sądowi nawet 6-10 miesięcy! Natomiast w mniejszych ośrodkach takich jak np. Lublin, Siedlce, czas od złożenia pozwu do wyznaczenia rozprawy może wahać się w okolicach 3-6 miesięcy, choć oczywiście zdarzają się również dłuższe terminy.

Podział majątku

Po orzeczeniu rozwodu w zakresie podziału majątku istotne jest uregulowanie kwestii finansowych rodziny. Jest to niewątpliwie ważne, szczególnie, że kwestie rozdzielności majątkowej przed lub w trakcie trwania małżeństwa są coraz bardziej popularne, ale jednak wciąż stanowią niewielki procent spraw! Zatem w zależności czy były małżonek alkoholik trwonił wspólny majątek i doprowadził do jego znacznego uszczuplenia, nie przyczyniał się do jego powstawania, powinno to wpływać na decyzje jakie powinniśmy podjąć w tym zakresie i o jaki podział powinniśmy walczyć. Bowiem zgodnie z ugruntowanym poglądem judykatury konieczną przesłanką dopuszczalności ustalenia nierównych udziałów jest wykazanie, że za takim rozstrzygnięciem przemawiają ważne powody, oceniane przez wzgląd na zasady współżycia społecznego, bo otrzymanie przez jednego z małżonków korzyści z tej części majątku wspólnego, do której powstania on się nie przyczynił, pozostawałoby w sprzeczności z tymi zasadami. Nie jest możliwe zdefiniowanie pojęcia „ważnych powodów”, o tym w konkretnej sprawie decyduje całokształt okoliczności. Ważnym powodem jest w szczególności naganne postępowanie małżonka, przeciwko któremu jest skierowane żądanie ustalenia nierównych udziałów, polegające na tym, że w sposób rażący lub uporczywy nie przyczyniał się do powstania dorobku, stosownie do sił i możliwości zarobkowych.

Adwokat od rozwodów z Warszawy i Siedlce mógłby opisywać jeszcze wiele kwestii, które mogą wydarzyć się podczas postępowania rozwodowego, jednak każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia i szczegółowego przedstawienia możliwych rozwiązań, tak aby zabezpieczyć Państwa interesy, a przy tym zadbać o dobro małoletnich dzieci.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – jesteśmy do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy i Siedlec, natomiast prowadzone przez nas sprawy obejmują teren całej Polski.

.

.

Adwokat od rozwodów z Siedlec i Warszawy prowadzi również następujące sprawy: prawo rodzinne – podział majątku | alimenty | władza rodzicielska | kontakty |rozdzielność majątkowa, prawo spadkowe, prawo pracy, prawo karne, odszkodowania, obsługa przedsiębiorców, zakładanie spółek, sprawy frankowe

Adwokat Warszawa | Adwokat Warszawa rozwód | Adwokat Warszawa alimenty | Adwokat od rozwodów Warszawa | Prawnik Warszawa rozwód | Dobry Adwokat Siedlce | Adwokat Warszawa sprawy karne | Adwokat Warszawa prawo pracy | Adwokat od spraw rodzinnych Warszawa | Adwokat Warszawa sprawy frankowe | Adwokat Warszawa kredyt frankowy |

Adwokat Siedlce | Adwokat Siedlce Rozwód | Adwokat Siedlce alimenty | Adwokat Siedlce sprawy frankowe | Adwokat Siedlce kredyt frankowy | Adwokat od rozwodów Siedlce | Prawnik Siedlce rozwód | Dobry Adwokat Siedlce | Adwokat Siedlce sprawy karne | Adwokat Siedlce prawo pracy | Adwokat od spraw rodzinnych Siedlce

Rate this post
2022-07-28T08:06:08+00:00