Ustalenie ojcostwa

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Adwokat rodzinny Warszawa podkreśla, że domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

Ponadto, adwokat Siedlce wskazuje, że jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża. Domniemanie to nie dotyczy przypadku, gdy dziecko urodziło się w następstwie procedury medycznie wspomaganej prokreacji, na którą wyraził zgodę pierwszy mąż matki.

Natomiast, jeżeli nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż jego matki, albo gdy domniemanie takie zostało obalone, ustalenie ojcostwa może nastąpić albo przez uznanie ojcostwa albo na mocy orzeczenia sądu.

Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna. Adwokat od prawa rodzinnego z kancelarii prawnej w Warszawie i Siedlcach zwraca uwagę, że w przypadku, gdy kierownik urzędu stanu cywilnego stwierdzi, że uznanie jest niedopuszczalne albo gdy powziął wątpliwość co do pochodzenia dziecka, odmawia przyjęcia oświadczeń koniecznych do uznania ojcostwa.

W odniesieniu do terminu na złożenie oświadczenia, adwokat Warszawa wskazuje, że można uznać ojcostwo już przed urodzeniem się dziecka już poczętego, natomiast końcowym terminem jest osiągnięcie przez dziecko pełnoletności.

Istotną kwestią jest również to, że oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa może złożyć osoba, która ukończyła szesnaście lat i nie istnieją podstawy do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia.

Przechodząc do sądowego ustalenia ojcostwa adwokaci od prawa rodzinnego podkreślają, że powództwo może wytoczyć dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Matka ani domniemany ojciec nie mogą wytoczyć powództwa o ustalenie ojcostwa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Jeżeli natomiast dziecko zmarło przed osiągnięciem pełnoletności, matka oraz domniemany ojciec mogą wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletność. Z kolei dziecko albo matka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu, a gdy ten nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy. Natomiast domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce. Prawnik rodzinny Siedlce wskazuje, że w przypadku, gdy matka dziecka nie żyje, powództwo wytacza się przeciwko dziecku, a jeżeli dziecko nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

Co ciekawe powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego. Jeżeli dziecko zmarło przed osiągnięciem pełnoletności, prokurator może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletność. Prawnik rodzinny Warszawa podkreśla, że wytoczenie przez prokuratora powództwa o zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa nie jest dopuszczalne, jeżeli dziecko zmarło po osiągnięciu pełnoletności.

W tym miejscu należy również wskazać na domniemanie ojcostwa pozamałżeńskiego, zgodnie z którym domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka, albo ten, kto był dawcą komórki rozrodczej w przypadku dziecka urodzonego w wyniku dawstwa partnerskiego w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji. Nie bez znaczenia pozostaje okoliczność, że matka w tym okresie obcowała także z innym mężczyzną, która to może być podstawą do obalenia domniemania tylko wtedy, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne.

Na zakończenie adwokat od spraw rodzinnych z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach podkreśla, że nie można zapominać o wszelkich konsekwencjach wynikających z uznania ojcostwa zarówno w sferze dostarczania środków utrzymania, opieki nad dzieckiem, nazwiska dziecka, jak i tych w przedmiocie spadkobrania, gdyż dziecko, którego dotyczy uznanie ojcostwa, jest powołane do spadku z ustawy po spadkodawcy, który złożył oświadczenie o uznaniu.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią prawną prawa rodzinnego – nasi prawnicy do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2021-01-26T11:11:44+00:00