Zaprzeczenie ojcostwa

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, domniemuje się, że dziecko pochodzi od męża matki, jeżeli urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo gdy narodziny dziecka miały miejsca w ciągu 300 dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa.

W przypadku obalenia w/w domniemania lub kiedy ono w ogóle nie zachodzi, możliwe jest ustalenie ojcostwa. O tym więcej w artykule Ustalenie ojcostwa.

Aczkolwiek, co należy uczynić w sytuacji, kiedy nagle pojawiają się podejrzliwości i rozterki czy rzeczywiście mężczyzna wpisany w akcie urodzenia dziecka jest jego biologicznym ojcem?

Przepisy prawa umożliwiają rozwianie ewentualnych wątpliwości na tym tle i takim narzędziem, które umożliwi nam ewentualne wykluczenie ojcostwa, jest pozew o jego zaprzeczenie.

Kto może wystąpić do sądu z takim powództwem?

Legitymacja czynna w procesie o zaprzeczenie ojcostwa przysługuje wyłącznie:

  • mężowi matki dziecka;
  • matce dziecka;
  • dziecku po osiągnięciu przez nie pełnoletności;
  • prokuratorowi;

!!! UWAGA !!!

W zakresie możliwości wystąpienia z pozwem o zaprzeczenie ojcostwa przez męża matki, nie chodzi o męża aktualnego na moment wszczęcia postępowania, tylko o mężczyznę wobec którego zachodzi domniemanie ojcostwa.

!!! UWAGA !!!

Termin na wytoczenie powództwa zarówno przysługujący matce, jak i mężowi matki wynosi rok od powzięcia informacji, że domniemany ojciec nie jest ojcem dziecka.

W przypadku legitymacji matki i ojca roczny termin powzięcia informacji w tym zakresie nie może nastąpić później niż do dnia osiągnięcia przez dziecko 18 roku życia. Natomiast adwokat od rozwodów wskazuje, że legitymacja dziecka rozciąga się w czasie i nawet jeśli dziecko dowiedziało się o tym fakcie przed 18 rokiem życia – termin roczny biegnie od dnia uzyskania pełnoletności.

Legitymacja prokuratora jako jedyna nie jest ograniczona terminem zawitym. Przesłankami do wystąpienia przez niego z takim powództwem jest:

  • dobro dziecka lub
  • ochrona interesu społecznego.

Jedynym ograniczeniem, które dotyczy prokuratora to sytuacja, kiedy dziecko zmarło. Bowiem wytoczenie powództwa jest dopuszczalne do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletniość, natomiast, jeśli dziecko zmarło po osiągnięciu pełnoletniości, prokurator takiego powództwa nie ma prawa wytoczyć.

Dowody, które można wykorzystywać w przedmiotowym postępowaniu dotyczącym zaprzeczenia ojcostwa to:

  • najpowszechniejszym dowodem jest badanie DNA (wymaz ze śluzówki policzka);

Ponadto:

  • grupowe badania krwi;
  • niemożność zapłodnienia przez mężczyznę;
  • w czasie obcowania z matką wystąpienie naturalnej niemożności zapłodnienia matki;
  • badania antropologiczne;

!!! UWAGA !!! Od momentu prawomocnego orzeczenia zaprzeczającego ojcostwo wygasają prawa i obowiązki, które wynikały z rodzicielstwa. Oznacza to, że dotychczasowy ojciec nie może podejmować skutecznych działań zarówno tych faktycznych, jak i prawych wobec majątku i samego dziecka. Ustaje władza rodzicielska, wygasają obowiązki alimentacyjne, nie obowiązują ustalenia dotyczące realizowanych kontaktów oraz zasady dziedziczenia.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu spraw rodzinnych, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką od prawa rodzinnego – prawnicy od rozwodów i postępowań w sprawach rodzinnych są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy i Siedlec, natomiast sprawy prowadzimy na terenie całej Polski.

Rate this post
2022-02-17T12:41:12+00:00