Kontakty dziadków z wnukami – czy można je ustalić na drodze sądowej

W praktyce naszych adwokatów od prawa rodzinnego, nierzadko zdarzają się sytuacje, w których relacje rodzinne nie są na właściwym poziomie. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

Utrzymywanie kontaktów z dzieckiem obejmuje w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Ale czy ta zasada dotyczy również innych członków rodziny?

Zanim prawnik rodzinny z kancelarii adwokackiej prawa rodzinnego w Warszawie udzieli odpowiedzi na powyższe pytanie, warto przypomnieć, że we wcześniejszych artykułach, które będą miały odniesienie do przedmiotowego zagadnienia, poruszona została kwestia dotycząca ustalania kontaktów z dzieckiem (kontakty z dzieckiem po rozwodzie – czy warto ustalać) oraz co należy zrobić w sytuacji, gdy już wcześniej ustalone kontakty nie są realizowane przez jednego z rodziców (utrudnianie kontaktów z dzieckiem – co zrobić w takiej sytuacji).

Przechodząc do wcześniej postawionego pytania, adwokat od rozwodów z kancelarii prawnej w Warszawie wskazuje, że Kodeks rodzinny i opiekuńczy wprost przewiduje możliwość ustalenia kontaktów dziadków z wnukami. Powyższe uprawnienie rozciąga się również na rzecz rodzeństwa, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.

Jak to zostało wskazane, sąd ma możliwość ustalenia kontaktów dziadków z wnukami, ale również ma możliwości je ograniczyć lub w skrajnych przypadkach nawet ich zakazać, jeżeli ziszczą się ku temu przesłanki.

Naczelnym kryterium stosowanym przy ustalaniu kontaktów z małoletnimi jest troska o ich dobro. Adwokat od spraw rodzinnych z kancelarii adwokackiej w Siedlcach wskazuje, że w praktyce oznacza to, że sąd bada, czy kontakty z dziadkami będą służyły dzieciom, jak również czy nie mają na celu jedynie wrogiego nastawienia dzieci w stosunku do rodziców. Na szczęście w przeważającej większości kontakty dziadków z wnukami są zgodne z wyżej wskazaną zasadą dobra małoletnich, gdyż pozwalają na spędzanie czasu z najbliższą rodziną oraz dają możliwość poznania przeszłości rodzinnej.

Natomiast w odniesieniu do formy kontaktów oraz ich częstotliwości, to prawnik rodzinny podkreśla, że będzie to zależało indywidualnie od każdego przypadku. W jednej sprawie może się okazać, że dzieci są na tyle silnie związane z dziadkami, że kontakty te mogą od początku odbywać się w szerokim zakresie, a w innych sytuacja będzie wymagała stopniowego wprowadzania kontaktów, tak aby dzieci mogły przystosować się do zaistniałej sytuacji.

Ponadto składając do sądu wniosek o ustalenie kontaktów niezbędne będzie wykazanie za pomocą właściwych wniosków dowodowych okoliczności dotyczących relacji dziadków z wnukami oraz ewentualnie mających na celu wykazanie negatywnego nastawienia rodziców dziecka do nich. Jako przykładowe wniosku dowodowe adwokat od prawa rodzinnego z kancelarii prawnej w Warszawie może wskazać: zeznania świadków, wiadomości sms/e-mail, zdjęcia, nagrania. Jednakże należy podkreślić, iż dobór odpowiednich wniosków dowodowych będzie zależał każdorazowo od stanu faktycznego sprawy.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką prawa rodzinnego – nasi prawnicy są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2021-01-26T11:45:43+00:00