Zatarcie skazania

Skazanie sprawcy za popełnienie czynu niedozwolonego może pociągać za sobą konsekwencje związane nie tylko z koniecznością wykonania orzeczonej wobec niego kary, ale również może mieć znaczenie w razie ponownego popełnienia przestępstwa, jak i w życiu zawodowym skazanego.

W przypadku prawomocnego skazania, sprawca wpisywany jest do Krajowego Rejestru Karnego, w którym widnieje aż do momentu zatarcia skazania. Adwokat od spraw karnych z kancelarii adwokackiej w Warszawie wskazuje, że uprzednie skazanie może między innymi uniemożliwiać zastosowanie instytucji warunkowego umorzenia postępowania, powodować zwiększenie wymiaru kary (recydywa), powodować zarządzenie wykonania kary, ale również uniemożliwiać wykonywanie określonych zawodów lub prowadzenie działalności, której warunkiem jest niekaralność.

Zatarcie skazania powoduje, że uważa się je za niebyłe, a wpis o skazaniu usuwa się z rejestru, co tworzy pewnego rodzaju fikcję prawną, że pomimo skazania po upływie określonego terminu osoba uzyskuje „czystą kartę”. Prawnik z kancelarii prawa karnego w Siedlcach wskazuje, że w takim przypadku osobie skazanej na nowo otwierają się wszystkie możliwości przewidziane w przepisach karnych, a dostępne jedynie dla osób niekaranych.

Jedyną grupą czynów, w przypadku popełnienia których nie jest możliwe zatarcie skazania, są przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzonym był małoletni poniżej 15 roku życia oraz jeżeli sprawca został skazany na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Przechodząc do terminów zatarcia skazania należy wskazać, że w razie skazania na karę pozbawienia wolności tj. karę wymierzoną od 1 miesiąca do 15 lat lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Natomiast adwokat Siedlce podkreśla, że Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.

W razie skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną, od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

W odniesieniu do kary ograniczenia wolności, ustawodawca przewidział, że zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

Natomiast w przypadku skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

Ponadto adwokat z kancelarii adwokackiej prawa karnego w Warszawie podkreśla, że w razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia, a jeżeli orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego.

Na zakończenie wypada jeszcze wskazać uregulowania dotyczące zatarcia skazania w przypadku zbiegu skazań, zgodnie z którym, jeżeli sprawcę skazano za dwa lub więcej nie pozostających w zbiegu przestępstw, jak również, jeżeli skazany po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełnił przestępstwo, dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa karnego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – nasi prawnicy są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy i Siedlce.

Rate this post
2021-01-26T11:43:30+00:00