Utrata pojazdu za jazdę po alkoholu – czy właściciel samochodu może stracić swój pojazd?

Z dniem 14 marca 2024 roku wchodzi w życie kolejna nowelizacja kodeksu karnego. Adwokat od spraw karnych podkreśla, że do art. 178a k.k. regulującego kwestię dotyczącą prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, zostanie dodany § 5, zgodnie z którego treścią: Sąd orzeka przepadek, o którym mowa w art. 44b, w razie popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 4, chyba że zawartość alkoholu w organizmie sprawcy przestępstwa określonego w § 1 była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Oznacza to, że znowelizowane przepisy kodeksu karnego mogą okazać się niezwykle dotkliwe dla osób nierespektujących norm prawnych obowiązujących w naszym kraju – zwłaszcza w zakresie zakazu prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu.

SPRAWY KARNE WARSZAWA

Wskazany przepis jednoznacznie określa, że osoba prowadząca pojazd pod wpływem alkoholu i przekraczająca jego pewną dawkę (1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu) – niezależnie od tego czy jest właścicielem pojazdu, czy też nie – spotka się z prawem przewidzianymi konsekwencjami.

Zatem w sytuacji, gdy sprawca prowadzi pod wpływem alkoholu pojazd mechaniczny stanowiący jego własność – wówczas sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym.

Sytuację odmienną tj., gdy pojazd mechaniczny nie jest własnością sprawcy – reguluje art. 44b § 2 k.k. Zgodnie z jego treścią – jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył podlegający przepadkowi pojazd, orzeka się przepadek równowartości pojazdu. Za równowartość pojazdu uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy – średnią wartość rynkową pojazdu odpowiadającego, przy uwzględnieniu marki, modelu, roku produkcji, typu nadwozia, rodzaju napędu i silnika, pojemności lub mocy silnika oraz przybliżonego przebiegu, pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę, ustaloną na podstawie dostępnych danych, bez powoływania w tym celu biegłego.

ADWOKAT PRAWO KARNE WARSZAWA

Jednocześnie nowowprowadzony przepis przewiduje również przypadki, w których nie orzeka się, ani przepadku pojazdu, ani też przepadku jego równowartości.

Zgodnie z treścią § 4 omawianego przepisu przepadku pojazdu mechanicznego oraz przepadku równowartości pojazdu określonego w § 2 nie orzeka się, jeżeli sprawca prowadził niestanowiący jego własności pojazd mechaniczny wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Zaś zgodnie z treścią § 5 Przepadku pojazdu mechanicznego oraz przepadku równowartości pojazdu nie orzeka się, jeżeli orzeczenie przepadku pojazdu mechanicznego jest niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego utratę przez sprawcę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie.

SPRAWY KARNE SIEDLCE ADWOKAT

Na zakończenie, adwokat od prawa karnego pragnie ponownie zwrócić uwagę na fakt, że Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Są to zatem wyjątkowe przypadki, natomiast wprowadzona regulacja jest niezwykle inwazyjna wobec „pijanych kierowców” i odpowiednio dobrana argumentacja może uchronić przed utratą wartościowego składnika majątku.

Rate this post
2024-01-27T17:09:59+00:00