Blokada alkoholowa w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów

Blokada alkoholowa to nic innego jak skrzętnie wymyślone urządzenie instalowane w pojazdach. Działanie tego urządzenia polega na tym, że uniemożliwia uruchomienie silnika, jeśli kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości. W Polsce możliwość skorzystania z tego dobrodziejstwa wprowadzono w 2015 roku.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, definicja blokady alkoholowej brzmi: „blokada alkoholowa – urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.”

Kiedy można skorzystać z powyższego rozwiązania?

Zgodnie z art. 182a § 1 kodeksu karnego wykonawczego, „jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji”. Adwokat od spraw karnych podkreśla, że okres, od którego można zacząć ubiegać się o zmianę liczy się od momentu rzeczywistego zatrzymania prawa jazdy za jazdę po alkoholu, który w większości przypadków ma miejsce w dniu zatrzymania kierowcy do kontroli drogowej.

Zatem o zmianę zakazu prowadzenia pojazdów może ubiegać się osoba:

  1. skazana prawomocnym wyrokiem karnym za przestępstwo lub wykroczenie popełnione w związku z prowadzeniem pojazdu, w którym Sąd orzekł względem niej zakaz prowadzenia pojazdów;
  2. realizuje rzeczony zakaz przez co najmniej połowę orzeczonego wymiaru, a jeżeli zakaz został orzeczony dożywotnio – przez co najmniej 10 lat;
  3. reprezentująca należytą i odpowiednią postawę, a ponadto – jej zachowanie, właściwości i warunki osobiste, wskazują, że istnieje przeświadczenie, iż prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Sąd ocenia postawę, właściwości i warunki osobiste skazanego w dotychczasowym okresie wykonywania środka karnego, przy tym bierze pod uwagę takie okoliczności, jak:

  • zachowanie sprawcy po popełnieniu czynu zabronionego;
  • wykonanie nałożonych obowiązków w wyroku;
  • tryb życia w okresie, w którym wykonywany jest środek karny;
  • przestrzeganie porządku prawnego.

Reasumując, kierowca, który podczas jazdy pojazdem mechanicznym został zatrzymany i następnie ukarany zakazem prowadzenia pojazdów, wykonywał zakaz przez więcej niż połowę orzeczonego przez sąd okresu, ma prawo złożyć wniosek o jego ograniczenie. Zyskuje przez to możliwość kierowania pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową zamiast całkowitego zakazu poruszania się samochodem. Prawnik z Kancelarii Kozieradzki Kożuchowski Adwokaci wskazuje, że w przypadku pozytywnego rozpoznania wniosku przez sąd, prześle on odpis wydanego przez siebie prawomocnego postanowienia do właściwego wydziału komunikacji. Natomiast informacja o ograniczeniu uprawnień do prowadzenia samochodu zostanie wpisana do prawa jazdy.

Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony był w wyroku sądu karnego na okres 1 roku albo poniżej 1 roku, przed zamontowaniem blokady alkoholowej nie ma obowiązku ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy.

Natomiast w przypadku, gdy w/w zakaz orzeczony był na okres powyżej 1 roku, przed zamontowaniem blokady alkoholowej należy zdać ponownie egzamin na prawo jazdy.

Niemniej, bez względu na okres orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów, niezbędne jest przejście badań lekarskich, psychologicznych oraz kursu reedukacyjnego w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałaniu narkomanii.

Po spełnieniu w/w warunków zostanie wydane nowe prawo jazdy zaopatrzone w kod 69 – uprawniające do prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. Kod ten zostanie umieszczony w rubryce nr 12 prawa jazdy i będzie dotyczył wszystkich kategorii uprawnień.

Wypada podkreślić, że. odpowiednia kalibracja urządzenia blokady alkoholowej jest niezbędna, aby spełniała wymagania ustawy i należy ją wykonywać co 12 miesięcy. Po jej wykonaniu kierowca otrzymuje dokument potwierdzający badanie. Kierowca ma obowiązek posiadania przedmiotowego dokumentu podczas jazdy, ponieważ w razie kontroli drogowej policja sprawdzi, czy samochód jest wyposażony w blokadę i czy kierowca ma przy sobie dokument potwierdzający sprawność urządzenia. Jeśli kierowca objęty nakazem jazdy autem z blokadą wsiądzie do samochodu bez zamontowanego urządzenia i zatrzyma go w tym czasie policja, utraci prawo jazdy na rok czasu.

Z jakimi kosztami wiąże się montaż blokady alkoholowej

Należy podkreślić, że to kierowca sam musi dokonać zakupu i instalacji blokady alkoholowej – urządzenie można również wynająć. Ceny wynajmu zaczynają się od około 60 zł miesięcznie, natomiast za zakup blokady alkoholowej trzeba zapłacić od około 1500 do 5000 zł.

Koszt instalacji blokady alkoholowej jest uzależniony od modelu pojazdu i może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ponadto po zamontowaniu urządzenia w samochodzie, należy wykonać badanie techniczne w Stacji Kontroli Pojazdów (koszt około 50 zł).

Blokada alkoholowa a OC

UWAGA! Tymczasowy lub dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów NIE zwalnia z obowiązku uiszczania składek. Nawet, gdy z powodu odebrania prawa jazdy korzystanie z auta nie będzie możliwe. Jedyną możliwością zwalniającą z konieczności opłacania polisy OC jest wyrejestrowanie samochodu. Można to zrobić w przypadku:

  • sprzedaży pojazdu,
  • wywiezienia pojazdu z kraju i sprzedaży za granicą,
  • zezłomowania,
  • kradzieży,
  • trwałej utraty pojazdu (np. w wyniku pożaru),
  • rejestracji jako pojazd historyczny.

Pamiętaj! Nowy właściciel pojazdu zgodnie z przepisami, ma prawo korzystać z Twojej polisy do momentu wygaśnięcia umowy z ubezpieczycielem. Warto spróbować porozumieć się przed rozpoczęciem transakcji i ustalić, aby wypowiedział on dotychczasowe obowiązkowe ubezpieczenie.

Uwaga! Samochodu osobowego nie można tymczasowo wyrejestrować. Z takiej możliwości mogą jedynie skorzystać właściciele:

  • pojazdów ciężarowych,
  • ciągników samochodowych,
  • przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
  • autobusów,
  • pojazdów specjalnych.

W razie tymczasowego wyrejestrowania pojazdu nie zostaniemy całkowicie zwolnieni z konieczności uiszczania składek OC. Niemniej jednak ich wysokość znacznie się zmniejszy. Czasowe wyrejestrowanie może trwać od 2 do 24 miesięcy, a także na wniosek właściciela może zostać maksymalnie przedłużone do 48 miesięcy.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa karnego lub karno-skarbowego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią prawną – nasi prawnicy od spraw karnych są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy i Siedlec, natomiast prowadzone przez nas sprawy obejmują teren całej Polski.

Rate this post
2022-01-05T10:28:39+00:00