Formy testamentu (2) – testamenty szczególne

W poprzednim artykule Formy testamentu (1) – testamenty zwykłe, adwokat od spraw spadkowych opisał zwykłe formy, w których możliwe jest sporządzenie ostatniej woli przez spadkodawcę.

Ponad wcześniej wspomniane, ustawodawca przewidział również okoliczności, w których możliwe jest sporządzenie testamentu ustnego, jako jednej z form testamentu szczególnego. Prawnicy z kancelarii prawa spadkowego w Warszawie i Siedlcach wskazują, że w przypadku, gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.

Następnie treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie.

Ponadto w wypadku, gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.

Jak więc widać, w odniesieniu do tej szczególnej formy testamentu, ustawodawca dał możliwość szybkiej reakcji związanej ze stanem zdrowia testatora lub wystąpienia wyjątkowych okoliczności, przy jednoczesnym wymogu obecności co najmniej trzech świadków. Adwokat od spadków z Warszawy podkreśla, że żadna z osób będących świadkiem testamentu ustnego nie może być jednocześnie jego beneficjentem, gdyż w takich przypadkach mogłoby dochodzić do różnego rodzaju nadużyć. Dodatkowo z praktyki naszych prawników od spadków wiemy, że Sądy bardzo wnikliwie badają wszelkie okoliczności związane z oświadczeniem ostatniej woli spadkodawcy w formie testamentu ustnego.

Drugą z form testamentów szczególnych jest testament podróżny. Polega on na tym, że podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym można sporządzić testament przed dowódcą statku lub jego zastępcą w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swą wolę dowódcy statku lub jego zastępcy w obecności dwóch świadków; dowódca statku lub jego zastępca spisuje wolę spadkodawcy, podając datę jej spisania, i pismo to w obecności świadków odczytuje spadkodawcy, po czym pismo podpisują spadkodawca, świadkowie oraz dowódca statku lub jego zastępca. Natomiast jeżeli spadkodawca nie może podpisać pisma, należy w piśmie podać przyczynę braku podpisu spadkodawcy.

Jeżeli zachowanie tej formy (testamentu podróżnego) nie jest możliwe, wtedy spadkodawca ma możliwość sporządzić testament ustny.

Ponadto w kodeksie cywilnym zastosowano odesłanie do aktu prawnego w postaci rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie testamentów wojskowych z dnia 30 stycznia 1965 r. (Dz.U. Nr 7, poz. 38), w którym wskazane są sposoby sporządzenia testamentu wojskowego oraz krąg osób mogący go sporządzić, jednakże z uwagi na jego specyfikę pozostanie on poza analizą niniejszego artykułu.

Na zakończenie rozważań dotyczących testamentów szczególnych adwokat od prawa spadkowego z kancelarii prawniczej w Warszawie i Siedlcach podkreśla, że testament szczególny traci moc z upływem sześciu miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego, chyba że spadkodawca zmarł przed upływem tego terminu. Bieg terminu ulega zawieszeniu przez czas, w ciągu którego spadkodawca nie ma możności sporządzenia testamentu zwykłego.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa spadkowego, zapraszamy do kontaktu kancelarią prawną prawa spadkowego – nasi adwokaci od spadków są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2021-01-26T11:46:03+00:00