Niegodność dziedziczenia

W poprzednich artykułach: Dziedziczenie ustawowe – czyli kto po kim dziedziczy, Spadek – na jakiej podstawie można dziedziczyć po zmarłym oraz Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, adwokat od prawa spadkowego z kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach wskazywał między innymi jakie są podstawy dziedziczenia oraz w jakiej kolejności poszczególni spadkobiercy powoływani są do spadku z mocy ustawy. Należy jednak podkreślić, że zdarzają się również sytuacje, w których spadkobierca może zostać wyłączony od dziedziczenia.

Wobec powyższego prawnik od spadków podkreśla, że spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:

1)  dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;

2)  podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;

3)  umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.

Oznacza to więc, że ustalenie niegodności dziedziczenia może nastąpić jedynie w przypadku prawomocnego orzeczenia sądowego, a nie następuje to z mocy prawa. Z kolei jako niegodni dziedziczenia mogą być uznani zarówno spadkobiercy, zapisobiercy (zwykli i windykacyjni), osoby uprawnione z tytułu polecenia, a także osoby uprawnione do zachowku.

W tym miejscu adwokat od spadków z kancelarii prawa spadkowego podkreśla, że niegodność dziedziczenia dotyczy tylko i wyłącznie osoby, która na mocy wyroku sądowego została uznana za niegodną i nie przenoszą się automatycznie na jego zstępnych.

Odnosząc się do poszczególnych kategorii czynów, których wystąpienie może prowadzić do uznania osoby za niegodną dziedziczenia należy wskazać, że po pierwsze będzie to spadkobierca, który dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy. Powyższe oznacza, że muszą zostać spełnione następujące warunki:

– spadkobierca musi popełnić przestępstwo,

– przestępstwo musi mieć charakter ciężkiego przestępstwa

– jego działanie muszą wyczerpywać znamiona umyślności,

– przestępstwo musi być skierowane przeciwko spadkodawcy.

Po drugie może to być spadkobierca, który podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności. Adwokat z Warszawy od spadków zwraca uwagę, że zgodnie z powyższym zapisem, działania spadkobiercy muszą w realny sposób wpłynąć na decyzję spadkodawcy w opisany sposób albo przeszkodzić mu w realizacji podjętych działań, a więc musi zaistnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zachowaniem spadkobiercy, a decyzją spadkodawcy.

Trzecią grupę stanowić będą osoby, które umyślnie ukryły lub zniszczyły testament spadkodawcy, podrobły lub przerobiły jego testament albo świadomie skorzystały z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego. W tym przypadku, prawnik od spadków podkreśla, że chodzi o zapewnienie możliwości realizacji ostatniej woli spadkodawcy w sposób niezakłócony i zgodny z brzmieniem sporządzonego testamentu.

Konsekwencją uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia jest wyłączenie go od dziedziczenia, a więc traktowanie go, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Adwokat Siedlce wskazuje, że w razie dziedziczenia ustawowego będziemy mieć do czynienia z dojściem do dziedziczenia kolejnych osób zgodnie z porządkiem przewidzianym w kodeksie cywilnym, natomiast w przypadku dziedziczenia testamentowego, gdy spadkodawca inaczej nie postanowił w testamencie, zastosowanie będzie miała konstrukcja przyrostu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa spadkowego, zapraszamy do kontaktu kancelarią adwokacką – nasi prawnicy od prawa spadkowego są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

.

Adwokat od spraw spadkowych Siedlce prowadzi również następujące sprawy: prawo rodzinne – rozwód | podział majątku | alimenty | władza rodzicielska | kontakty |rozdzielność majątkowa | prawo pracy, prawo karne odszkodowania, obsługa przedsiębiorców, zakładanie spółek

Rate this post
2022-02-21T13:49:22+00:00