Odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim

Sezon narciarski w pełni, a niewątpliwie w naszym kraju jest wielu miłośników uprawiania sportów zimowych – od narciarstwa po snowboard, saneczkarstwo, czy tzw. „zjazd na jabłuszku”. Niestety szaleństwa na stoku przyczyniają się do różnego rodzaju wypadków – od zwykłego niegroźnego stłuczenia, przez złamanie, a nawet uszkodzenia narządów wewnętrznych, które finalnie mogą doprowadzić do bardzo poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Czy w przypadku, gdy dojdzie do wypadku na stoku, możemy domagać się odszkodowania?

Do kogo powinniśmy się o nie zwrócić?

PODSTAWY PRAWNE ROSZCZEŃ ODSZKODOWAWCZYCH ZA WYPADEK NA STOKU

Oczywiście, że tak. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że tego rodzaju odpowiedzialność odszkodowawcza może być oparta o dwie podstawy prawne – tj. art. 415 k.c. oraz art. 435 k.c.

ART. 415 K.C.

Artykuł 415 k.c. dotyczy sytuacji, w której winę ponosi inny uczestnik. Zgodnie z treścią art. 415 k.c. kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Przenosząc ten przepis na kanwę konkretnego stanu faktycznego, chodzi o sytuację, w której doszło do wypadku
z winy innego uczestnika – np. inna osoba wjechała z pełną prędkością w poszkodowanego lub inny uczestnik nagle wybiegł poszkodowanemu na trasę zjazdu, co w konsekwencji doprowadziło do wypadku.

Podkreślić należy, że powstanie obowiązku naprawienia szkody uwarunkowane jest wystąpieniem łącznie następujących przesłanek:

  • wystąpieniem szkody (np. złamanie ręki, złamanie nogi, inne obrażenia);
  • określone działanie albo zaniechanie innego uczestnika (np. wypadek, w związku z którym poszkodowany doznał poważnych obrażeń wewnętrznych, nastąpił na skutek zderzenia z innym narciarzem, który wjechał w poszkodowanego z pełną prędkością);
  • istnienie związku przyczynowego pomiędzy zaistnieniem szkody, a działaniem lub zaniechaniem (tj. do wypadku doszło z winy konkretnego uczestnika);

ART. 435 K.C.

Wskazać również należy drugą podstawę prawną, zgodnie z treścią której można domagać się odszkodowania. Jest to art. 435 k.c., który reguluje kwestię odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu. Zgodnie z treścią art. 435 § 1 k.c. prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Podkreślić należy, że zgodnie z orzecznictwem sądów powszechnych, co do zasady przyjmuje się, że przedsiębiorstwa, które w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej prowadzą stoki narciarskie, są tzw. przedsiębiorstwami wprawianymi w ruch za pomocą sił przyrody – tym samym nieodzownym elementem ich funkcjonowania jest korzystanie – chociażby – z energii elektrycznej, dzięki której mogą pracować wyciągi czy ratraki.

ADWOKAT OD SPRAW ODSZKODOWAWCZYCH

Wyżej wskazany artykuł opiera się o tzw. zasadę ryzyka, która w istocie polega na tym, że właściciel, jak również zarządca konkretnego obiektu, jest odpowiedzialny za powstałą na jego terenie szkodę, chyba że zaistnieją przesłanki, które wyłączą jego odpowiedzialność – m.in. siła wyższa, wyłączna wina osoby trzeciej (w tym przypadku innego uczestnika na stoku) lub wyłączna wina poszkodowanego.

Sama zasada ryzyka oznacza, że poszkodowany domagając się odszkodowania nie musi w żaden sposób udowadniać winy właściciela lub zarządcy stoku za zdarzenie oraz powstałą w związku z tym zdarzeniem szkodą. Tym samym, jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek wypadku na terenie stoku narciarskiego, a wypadek nie wynika z winy osoby poszkodowanej – wówczas zasadnym będzie wystąpienie z roszczeniem odszkodowawczym do ubezpieczyciela, z którym przedsiębiorstwo ma zawartą polisę OC.

PRAWNIK ODSZKODOWANIA

Reasumując należy zaznaczyć, że niezależnie od faktu, czy szkoda zaistnieje z winy innego uczestnika na stoku, który będzie odpowiadał na zasadzie art. 415 k.c., czy też z winy przedsiębiorstwa prowadzącego stok narciarski – kluczowym w niniejszej sprawie jest zgromadzenie odpowiednich dowodów oraz wystąpienie z powództwem odszkodowawczym do właściwego sądu powszechnego.

Rate this post
2024-01-18T22:57:16+00:00