Pozbawienie władzy rodzicielskiej

Każdy z nas doskonale wie, że dobro dziecka powinno stanowić najwyższą wartość w życiu każdego rodzica, jednakże czasami praktyka adwokatów z naszej kancelarii prawnej prowadzi do zupełnie odmiennych wniosków. Z tego też powodu ustawodawca przewidział możliwość pozbawienia władzy rodzicielskiej, który to środek jest najdalej ingerującym w prawa rodziców względem dziecka.

Jeżeli więc władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Adwokat od rozwodów wskazuje, że pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do obydwojga lub jednego z rodziców.

W związku z powyższym można wskazać na trzy grupy przesłanek, których wystąpienie będzie aktualizowało możliwość pozbawienia władzy rodzicielskiej i są nimi:

1) trwała przeszkoda w jej wykonywaniu;

2) nadużywanie władzy rodzicielskiej;

3) rażące zaniedbywanie obowiązków przez rodziców (rodzica).

Do pierwszej grupy można zaliczyć między innymi: wyjazd rodzica za granice na stałe lub na długotrwały czas nieokreślony, zaginięcie rodzica, długotrwałe pozbawienie wolności lub umieszczenie w zakładzie leczniczym z powodu przewlekłej choroby. Przy czym należy jeszcze raz podkreślić, że musi być to trwała przeszkoda, w odróżnieniu od przeszkód przemijających skutkujących zawieszeniem władzy rodzicielskiej.

Ponadto istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem do sądu w przypadku nadużywania władzy rodzicielskiej, która może przejawiać się między innymi zmuszaniem dziecka do nadmiernej pracy, zmuszaniem do popełniania przestępstw, pozbawieniem dziecka naturalnego środowiska rodzinnego (pozbawieniem kontaktu z najbliższą rodziną), zmuszaniem do uprawiania czynów nierządnych, zbytnim karceniem dziecka, wykorzystywaniem dziecka itp.

Ostatnią grupę przesłanek stanowią zachowania rodziców przejawiające się w lekceważącym traktowaniu spraw związanych z dzieckiem. Adwokat od prawa rodzinnego z naszej kancelarii adwokackiej w Warszawie i Siedlcach z praktyki wskazuje, że ta grupa stanowi najczęstszą przyczynę orzekania przez sąd o pozbawieniu władzy rodzicielskiej. Jako przykład można wskazać brak jakiegokolwiek zainteresowania sprawami dziecka, brak alimentacji na rzecz dziecka, nadużywanie przez rodziców alkoholu lub narkotyków oraz wiele innych, które w każdej sprawie rozpatrywane są indywidualnie.

Konsekwencją orzeczenia przez sąd o pozbawieniu rodziców (rodzica) władzy rodzicielskiej jest utrata przez nich wszelkich praw i obowiązków z niej wynikających – tj. na przykład rodzice nie mogą decydować o wychowaniu dziecka, zarządzać jego majątkiem oraz podejmować decyzji dotyczących jego przyszłości. Jednakże nie powoduje to wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego względem małoletniego oraz wyłączenia od dziedziczenia po zmarłym rodzicu.

Dodatkowo rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej oraz dzieci zachowują prawo do osobistych kontaktów ze sobą, chyba że sąd, biorąc pod uwagę dobro małoletnich, zakaże kontaktów rodziców z dzieckiem.

Na zakończenie wymaga podkreślenia, że w razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić. Ponadto pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w wyroku orzekającym rozwód, separację albo unieważnienie małżeństwa.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – jesteśmy do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2021-01-26T11:19:40+00:00