Przedawnienie karalności

Zgodnie z art. 101 kodeksu karnego, karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:

  • 30 – gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa;
  • 20 – gdy czyn stanowi inną zbrodnię;
  • 15 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat;
  • 10 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata;
  • 5 – gdy chodzi o pozostałe występki.

Natomiast karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia. Adwokat od spraw karnych z kancelarii adwokackiej w Warszawie wskazuje, że w tym przypadku mamy do czynienia z ograniczeniem czasowym związanych z podjęciem przez poszkodowanego działań mających na celu poddanie sprawcy odpowiedzialności karnej – tj. rok od momentu ustalenia sprawcy oraz maksymalnie 3 lata od momentu popełnienia czynu zabronionego.

Ponadto prawnik od spraw karnych wskazuje, że w przypadku: występków przeciwko życiu i zdrowiu, popełnionych na szkodę małoletniego, zagrożonych karą, której górna granica przekracza 5 lat pozbawienia wolności oraz przestępstw określonych w rozdziale XXV (tj. przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności), popełnionych na szkodę małoletniego albo gdy treści pornograficzne obejmują udział małoletniego, przedawnienie karalności przestępstwa nie może nastąpić przed ukończeniem przez niego 30 roku życia.

Podkreśla również wymaga, że ustawodawca przewidział instytucję przedłużenia przedawnienia karalności, zgodnie z którą Jeżeli w okresie, o którym mowa w art. 101 kodeksu karnego (tj. terminów wymienionych w początkowej części niniejszej publikacji), wszczęto postępowanie, karalność tych przestępstw ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach – z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu.

Na zakończenie adwokat z kancelarii prawa karnego w Warszawie i Siedlcach zaznacza, że przedawnienie karalności nie ma zastosowania w przypadku zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości i przestępstw wojennych oraz umyślnego przestępstwa: zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem, popełnionego przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw karnych, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – nasi adwokaci od prawa karnego są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2021-01-26T11:45:49+00:00