Wyjazd z dzieckiem na stałe za granicę – kiedy jest możliwy

W przypadku, gdy obydwoje rodzice posiadają pełną władzę rodzicielską w stosunku do małoletniego, każde z nich jest zarówno obowiązane jak i uprawnione do jej wykonywania. Co jednak się dzieje w sytuacji, gdy jedno z rodziców chce wyjechać za granicę na pobyt stały i zabrać ze sobą dziecko?

Zanim udzielimy odpowiedzi na wyżej zadane pytanie chcemy wskazać, że rodzic, przy którym małoletni ma miejsce zamieszkania nie może samodzielnie decydować o miejscu jego stałego pobytu. Oczywiście taka sytuacja będzie dopuszczalna w przypadku pozbawienia, zawieszenia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej drugiego rodzica. Rozstrzygnięcie w powyższych kwestiach może nastąpić m.in. w wyroku w sprawie o rozwód, kiedy to sąd rozstrzyga w przedmiocie władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi.

Odpowiadając na zadane pytanie należy wskazać na treść art. 97 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Niewątpliwie kwestia dotycząca miejsca stałego pobytu małoletniego ma istotne znaczenia zarówno z punktu widzenia rodziców, jak i małoletniego. W przypadku wspólnej decyzji rodzice mogą podjąć ją samodzielnie, bez konieczności występowania do sądu o wyrażenie jakiejkolwiek zgody. Natomiast w sytuacji, gdy rodzice nie mogą dość do porozumienia, konieczne będzie wystąpienie z wnioskiem do sądu opiekuńczego.

Podobnie rzecz ma się w zakresie wniosku o wydanie paszportu. Sąd Najwyższy podkreślił, że w sytuacji, w której władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, złożenie wniosku o wydanie paszportu małoletniemu dziecku wymaga ich wspólnego, zgodnego działania. Podjęcie decyzji w kwestii wystąpienia z takim wnioskiem należy do istotnych spraw dziecka, o których rodzice rozstrzygają wspólnie, natomiast w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy na podstawie art. 97 § 2 KRO, a wydane w tym postępowaniu postanowienie sądu opiekuńczego rozstrzygające o istotnej sprawie dziecka zastępuje porozumienie rodziców.

Rozstrzygając przedmiotowe kwestie, sąd przede wszystkim powinien kierować się zasadami określonymi w art. 95 i 96 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w tym w szczególności bacząc na dobro dziecka.

Z doświadczenia prawników z kancelarii adwokackiej prawa rodzinnego wynika, że sąd bada sytuacje rodzinną małoletniego, tj. czy jest on związany z rodziną zamieszkałą w miejscu jego dotychczasowego pobytu oraz to jaki kontakt będzie miał z nimi po jego zmianie. Dodatkowo istotna będzie możliwość sprawowania opieki przez drugiego z rodziców, gdyż zmiana miejsca zamieszkania małoletniego nie powinna negatywnie wpływać na relacje pomiędzy nim, a tym z rodziców, który pozostaje w kraju macierzystym.

Nie bez znaczenia dla oceny dokonanej przez sąd będą miały warunki bytowe, które mają być zapewnione małoletniemu w nowym miejscu zamieszkania. Inaczej bowiem będzie sąd zapatrywał się na wyjazd w celach zarobkowych dla zapewnienia lepszych warunków bytowych dla dziecka, a inaczej wyjazd w celach rozrywkowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, adwokat z kancelarii prawnej prawa rodzinnego zaleca, aby w pierwszej kolejności podjąć próbę polubownego załatwienia sprawy z drugim z rodziców. W przypadku braku nici porozumienia konieczne będzie wystąpienie do sądu z odpowiednim wnioskiem, na podstawie którego sąd wyda rozstrzygnięcie zastępujące porozumienie rodziców. W tym przypadku kluczowe może okazać się złożenie odpowiednich wniosków dowodowych, które mogą przesądzić o losach sprawy.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – jesteśmy do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2021-01-26T11:20:54+00:00