Rozdzielność majątkowa a dziedziczenie

Główną przyczyną, która determinuje decyzję małżonka co do ustanowienia rozdzielności majątkowej ze współmałżonkiem jest ochrona przed ewentualnymi długami. Adwokat od rozwodów podkreśla, że taki scenariusz jest szczególnie popularny, jeśli np. małżonek prowadzi działalność gospodarczą albo w wątpliwy sposób prowadzi gospodarny tryb życia.

Czy ustanowienie rozdzielności majątkowej potocznie mówiąc „podpisanie intercyzy” uchroni nas przed długami bez względu na okoliczności, tj. zarówno w trakcie trwania małżeństwa, po ustaniu małżeństwa, jak i po śmierci małżonka?

Jednym z bardzo popularnych mitów panujących wśród naszych klientów jest pełne przekonanie co do tego, że jeśli zdecydowali się na ustanowienie rozdzielności majątkowej, to pespektywa dziedziczenia ewentualnych długów po śmierci małżonka ich nie dotyczy.

Nic bardziej mylnego!

Ustrój majątkowy panujący pomiędzy małżonkami, a dziedziczenie to dwie zupełnie niezależne od siebie kwestie.

Nadrzędną zasadę jaką należy zapamiętać jest to, że rozdzielność majątkowa/intercyza chroni nas przed długami i zaciągniętymi zobowiązaniami współmałżonka, ale tylko za życia i w trakcie trwania małżeństwa. Intercyza nie uchroni nas przed długami na wypadek śmierci!

Po śmierci jednego z małżonków obowiązuje nas dziedziczenie ustawowe – o ile oczywiście małżonek nie sporządził w sposób prawidłowy testamentu.

Wobec czego, jeśli masz świadomość, że Twój małżonek po śmierci pozostawił długi lub mógł je pozostawić (które oczywiście przewyższają aktywa spadkowe), musisz odrzucić spadek w ustawowym terminie 6 miesięcy od śmierci małżonka bądź powzięcia informacji o niej. W innym przypadku bez względu na panujący pomiędzy Wami ustrój majątkowy będziesz dziedziczyć (poza w/w sytuacją, w której sporządzono testament).

Okoliczności bywają różne i również osoba, która nie ma długów i zobowiązań może nie chcieć, aby współmałżonek po niej dziedziczył. W takiej sytuacji, również pomimo podpisanej intercyzy powinieneś/powinnaś sporządzić testament.

Uwaga! W takim przypadku małżonek będzie miał prawo do zachowku.

Jeśli chcesz pozbawić małżonka prawa do zachowku istnieje instytucja wydziedziczenia. Wydziedziczenie musi nastąpić w testamencie i w jego treści musi znaleźć się przyczyna/uzasadnienie takiej decyzji. Prawo przewiduje trzy ściśle określone przypadki określone jako przesłanki wydziedziczenia, aby było ono prawnie skuteczne.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź jakiejkolwiek innej, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – nasi prawnicy od prawa rodzinnego i prawa spadkowego są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy, Lublina oraz Siedlec, natomiast prowadzone przez nas sprawy obejmują terytorium całego kraju.

O ustanowieniu rozdzielności majątkowej więcej przeczytasz tutaj:

Szereg informacji o skutecznym wydziedziczeniu znajdziesz tutaj:

Kilka słów o zachowku:

O testamencie i jego formach przeczytasz tutaj:

 

Rate this post
2022-11-09T10:01:24+00:00