Rozwód – opieka naprzemienna nad dziećmi

W każdym postępowaniu w sprawie o rozwód, gdy strony mają małoletnie wspólne dzieci, Sąd rozstrzyga kwestię opieki nad nimi. Podstawową zasadą stosowaną w polskim porządku prawnym jest sytuacja, w której miejsce zamieszkania dzieci ustalane jest przy jednym z rodziców, natomiast drugi rodzic ma ustalane kontakty – w wąskim bądź szerokim zakresie (w tym przedmiocie zapraszamy do lektury artykułu Kontakty z dzieckiem po rozwodzie – czy warto ustalać).

Jednak coraz częściej można spotkać się z wola małżonków dotyczącą sprawowania opieki naprzemiennej nad dziećmi. Niestety w przedmiotowej kwestii pozostawiona jest duża dowolność przy orzekaniu i nie zawsze jest ona tożsama z wola stron postępowania w sprawie o rozwód.

Podstawową przesłanką, jest fakt całkowicie zgodnego porozumienia rodziców co do sprawowania naprzemiennej opieki nad dziećmi po rozwodzie. Adwokat od rozwodów wskazuje, że w innym przypadku tj. w braku woli stron co do takiego rozwiązania, Sąd nie będzie zmuszał któregokolwiek z małżonków do sprawowania naprzemiennej opieki.

Dodatkowo pożądaną okolicznością, aby Sąd uwzględnił wniosek jest bliska odległość zamieszkania rodziców oraz posiadanie przez małoletniego własnego pokoju i rzeczy codziennego użytku (tj. mebli, ubrań, zabawek itp.) w każdym z tych miejsc.

Po spełnieniu powyższych przesłanek należy złożyć do Sądu razem z pozwem o rozwód bądź na późniejszym etapie postępowania, rodzicielski plan wychowawczy, w którym zostaną szczegółowo opisane zasady sprawowania opieki naprzemiennej oraz inne założenia, tak aby przede wszystkim zabezpieczyć dobro dziecka.

Nasi adwokaci w swojej praktyce niejednokrotnie spotykali się z przedmiotowym zagadnieniem i dlatego zalecają wprowadzenie opieki naprzemiennej już przed złożeniem sprawy o rozwód do Sądu, gdyż pozwoli to ocenić czy taki sposób rozwiązania opieki nad dzieckiem sprawdza się w konkretnym przypadku, a jednocześnie Sąd zastając taki stan rzeczy może mieć mniejsze wątpliwości przy orzekaniu opieki naprzemiennej.

Podsumowując należy jeszcze raz podkreślić, że aby w ogóle możliwym było orzeczenie opieki naprzemiennej wymagane jest sporządzenie rodzicielskiego planu wychowawczego obejmującego zgodne oświadczenia rodziców. Dodatkowo niezbędne może się okazać szczegółowe przedstawienie zasad funkcjonowania tego rozwiązania w praktyce, zwłaszcza w przedmiocie dobra małoletnich dzieci.

Wypada jedynie nadmienić, że wskazane rozwiązania mają również zastosowanie w przypadku uregulowania opieki nad dziećmi przez byłych partnerów, które mają miejsce w sprawie o ustalenie kontaktów przed Sądem.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii, w tym dotyczącej sporządzenia rodzicielskiego planu wychowawczego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką od spraw rodzinnych – prawnik od rozwodów jest do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2022-10-24T11:59:19+00:00