Jak ustalić wysokość alimentów

Na wstępnie niniejszego artykułu adwokat od alimentów z kancelarii prawnej adwokackiej w Warszawie pragną wskazać, że świadczenie alimentacyjne na rzecz osoby uprawnionej można uzyskać zarówno w sprawie o rozwód, jak również wytaczając odrębne powództwo o alimenty.

W przypadku wcześniejszego uregulowania kwestii alimentacyjnych, możliwym jest jej późniejsza zmiana, jednakże w tym temacie zapraszamy do lektury naszego artykułu „Podwyższenie alimentów”.

W niniejszym artykule skupimy swoją uwagę na problemie dotyczącym wykazania wysokości dochodzonych alimentów na rzecz osoby uprawnionej.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Co tak naprawdę w praktyce oznacza stwierdzenie „usprawiedliwione potrzeby uprawnionego”?

Najprościej rzecz ujmując można wskazać, że do tej kategorii zaliczają się wszelkiego rodzaju wydatki, które związane są z codziennym funkcjonowaniem osoby uprawnionej, jak również wydatki incydentalne (np. remont pokoju, wyjazd wakacyjny, nowy sprzęt do realizacji hobby).

Do kosztów codziennego funkcjonowania można zaliczyć m.in. koszt wyżywienia, koszty związane z miejscem zamieszkania, koszt zakupu ubrań, środków czystości, koszt zajęć dodatkowych i wiele innych, które mogą zależeć od indywidualnej sprawy.

Natomiast jako wydatki, które nie są wydatkami codziennymi można wymienić m.in. wydatki związane z hobby uprawnionego, wyjazdy wakacyjne, remont miejsca zamieszkania, zakup sprzętów niezbędnych do nauki, wydatki związane z leczeniem, w tym leki, wizyty lekarskie, rehabilitacja itp.

Aby skutecznie można było dochodzić żądanej kwoty alimentów, należy przedłożyć odpowiednie dowody na jej potwierdzenie. W przypadku wydatków na osobę uprawnioną powinny być to imienne faktury VAT, gdyż jest to najlepszy dowód obrazujący konkretne wydatki, a za razem uniemożliwia skuteczne podważenie go przez drugą stronę postępowania – inaczej niż w przypadku paragonów. Adwokat wskazuje, że sam paragon może okazać się niewystarczający, gdyż nie sposób określić kto faktycznie poniósł wymienione na nim koszty.

Innym dowodem potwierdzającym wydatkowanie poszczególnych kwot mogą być potwierdzenia przelewów oraz wyciąg z konta, który w połączeniu z paragonem będzie stanowił już pełnoprawny dowód w sprawie. Dodatkowo istnieje możliwość przedłożenia wszelkiego rodzaju umów (najmu, dotyczących dostawy mediów itp.) i innych dokumentów, które będą wykazywały koszty związane z utrzymaniem uprawnionego do otrzymywania alimentów.

Natomiast przechodząc do kwestii zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego, adwokat od prawa rodzinnego podkreśla, że w tym przypadku mają znaczenie możliwości zarobkowe, a nie faktycznie uzyskiwane zarobki. Sąd będzie badał czy zobowiązany jest w stanie (ma predyspozycje oraz kwalifikacje) do osiągania wyższego dochodu niż rzeczywiście wykazuje. Wobec tego niezbędnym będzie przedłożenie dokumentów obrazujących sytuację materialną uprawnionego oraz zobowiązanego, ewentualnie zobowiązanie drugiej strony do przedłożenia stosownych dokumentów (np. PIT, zaświadczenia o zarobkach itp.).

Z doświadczenia wiemy, że w tego typu postępowaniach strony istotne mogą okazać się również dowody z przesłuchania świadków oraz rozmów sms/e-mail. Zdarzają się również sytuacje, gdy zobowiązany do alimentów żyje ponad stan uwidoczniony na dokumentach przedłożonych do Sądu. W takim przypadku  możliwym jest przedłożenie zdjęć, nagrań lub innych dowodów przedstawiających zobowiązanego na drogich wycieczkach, jeżdżącego drogimi samochodami itp.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką – prawnik od alimentów jest do Państwa dyspozycji na terenie miast Warszawa i Siedlce.

Zachęcamy również do lektury pozostałych artykułów odnoszących się do kwestii alimentów:

Pozew o alimenty – co powinien zawierać i jak go napisać

Zabezpieczenie alimentów na czas postępowania

Odpowiedzialność karna za niepłacenie alimentów

Rate this post
2023-06-01T11:46:49+00:00