Podwyższenie alimentów

Prawo rodzinne zawiera szereg uregulowań mających na celu ochronę osób uprawnionych do otrzymywania alimentów. Jednym z nich jest możliwość złożenia pozwu o podwyższenie alimentów.

Wspomniane rozwiązanie powoduje, że alimenty zasądzone w wyroku rozwodowym lub innym orzeczeniu nie są ustalane raz na zawsze, ale istnieje możliwość zmiany takiego rozstrzygnięcia po spełnieniu pewnych przesłanek.

Przede wszystkim chodzi o zmianę stanu faktycznego od czasu wydania ostatniego orzeczenia ustalającego wysokość alimentów. Nie można bowiem wskazywać, że Sąd nie uwzględnił czegoś w swoim orzeczeniu lub że tylko nie zgadzamy się z jego treścią. Takie zarzuty można stawiać, ale w apelacji, a nie w pozwie o podwyższenie alimentów.

Wobec powyższego prawnik rodzinny  wskazuje, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Co to oznacza w praktyce?

Najprościej rzecz ujmując, jeżeli w okresie od wydania poprzedniego orzeczenia koszty utrzymania uprawnionego do otrzymywania świadczenia alimentacyjnego podwyższyły się istnieje możliwość złożenia stosownego powództwa. Tożsama sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy wzrósł status majątkowy osoby zobowiązanej do uiszczania alimentów.

Wzrost kosztów utrzymania uprawnionego może być związany między innymi z kosztami wyżywienia, zakupu ubrań, środków czystości oraz innych rzeczy niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Dodatkowo w przypadku małoletnich, wraz z wiekiem mogą pojawić się nowe zainteresowania, hobby oraz np. zapotrzebowanie na nowe wyposażenie miejsca zamieszkania, które to również powinny być uwzględnione w razie ubiegania się o podwyższenie alimentów.

Natomiast pod stwierdzeniem zmiany „zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego” kryje się podwyższenie jego stopy życiowej. Może być to związane np. z podwyżką w pracy, zmianą pracy na lepiej płatną, otrzymaniem dużej sumy pieniężnej z tytułu darowizny itp. lub też odpadnięciem niektórych zobowiązań np. spłatą kredytu, ustaniem obowiązku alimentacyjnego wobec innych uprawnionych.

Biorąc pod uwagę wyżej przedstawione, nasi adwokaci z kancelarii adwokackiej od prawa rodzinnego radzą, aby szczegółowo przeanalizować sytuację, na podstawie której zostało wydane pierwotne orzeczenie oraz porównać ją z obecnym stanem rzeczy. W przypadku wystąpienia istotnej różnicy pozew o podwyższenie alimentów będzie w pełni zasadny.

Formułując pozew w przedmiotowej materii należy szczególna uwagę skupić na kwestii wykazania wspomnianej różnicy oraz przedstawić odpowiednie dowody na poparcie swoich twierdzeń. Mogą to być różnego rodzaju faktury, umowy, zaświadczenia, zeznania podatkowe oraz zeznania osób mających wiedzę co do sytuacji majątkowej.

Na zakończenie adwokat jeszcze raz przypomina, że dla skuteczności pozwu o podwyższenie alimentów kluczowe jest wykazanie zmiany okoliczności od momentu wydania poprzedniego orzeczenia przez Sąd. Nieskuteczny będzie natomiast pozew będący jedynie polemiką z poprzednio ustalonym stanem faktycznym i jego oceną.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką – jesteśmy do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Zachęcamy również do lektury pozostałych artykułów odnoszących się do kwestii alimentów:

Pozew o alimenty – co powinien zawierać i jak go napisać

Jak wykazać wysokość alimentów

Zabezpieczenie alimentów na czas postępowania

Odpowiedzialność karna za niepłacenie alimentów

Rate this post
2021-01-29T16:11:05+00:00