Zabezpieczenie alimentów na czas postępowania

Postępowania w sprawach rodzinnych tj. w sprawach o rozwód bądź inne postępowania, których zakończenie powoduje ustalenie obowiązku alimentacyjnego na rzecz osoby uprawnionej niejednokrotnie potrafią trwać nawet latami. Dlatego też przewidziana została możliwość uzyskania świadczenia alimentacyjnego już w trakcie trwania postępowania, gdyż w innym przypadku osoba zobowiązana mogłaby skutecznie uchylać się od płacenia alimentów przez długi czas.

Zabezpieczenie alimentów, bo o tej instytucji mowa, pozwala Sądowi przyznać świadczenie alimentacyjne, zanim zapadnie w sprawie prawomocny wyrok. Wspomniane odbywa się na mocy postanowienia Sądu, które wydawane jest zazwyczaj w przeciągu paru tygodni od złożenia stosownego wniosku – w przypadku sprawy o rozwód wraz z pozwem, odpowiedzią na pozew, bądź innym pismem składanym w sprawie. Wskazany termin wynika jedynie z praktyki adwokatów z kancelarii adwokackiej prawa rodzinnego, gdyż zdarzają się przypadku, w których Sąd wydaje postanowienie w terminie paru dni od złożenia pisma, jak również okres ten niekiedy jest dużo dłuższy. Dlatego też zalecamy złożenie wniosku o zabezpieczenie alimentów już w pierwszym piśmie składanym w Sądzie – przede wszystkim w pozwie o rozwód, pozwie o ustalenie alimentów, pozwie o podwyższenie alimentów itp.

Prawnik od spraw alimentacyjnych wskazuje, że uzyskanie postanowienia o zabezpieczeniu alimentów na czas trwania postępowania, z jednej strony pozwala uzyskać środki niezbędne do utrzymania, a więc między innymi dotyczące zakupu żywności, odzieży, utrzymania miejsca zamieszkania, zajęć dodatkowych, leczenia itd., natomiast z drugiej strony pozwala zweryfikować szanse na końcowe rozstrzygnięcie, gdyż zazwyczaj w wyroku Sąd zasądza kwotę wynikającą z zabezpieczenia lub wyższą, jeżeli okoliczności stanowiące podstawę wydania postanowienia nie ulegną znaczącej zmianie.

Składając wniosek o zabezpieczenie alimentów należy uprawdopodobnić swoje roszczenie, zarówno w przedmiocie uwzględnienia wniosku, jak i jego wysokości. Wspomniane ma miejsce w przypadku złożenia odpowiednich dokumentów, w tym wykazujących wysokość kosztów utrzymania (faktur, potwierdzeń przelewów, umów) oraz tych dotyczących możliwości finansowych. Dlatego niezwykle istotne jest, aby wniosek został sformułowany w sposób należyty i nie zawierał żadnych braków, gdyż przyspieszy to jego rozpoznanie, a co za tym idzie wydanie stosownego postanowienia. Część informacji znajdziecie Państwo również w naszej publikacji Rozwód – jakie dokumenty dołączyć do pozwu o rozwód, gdzie adwokat od rozwodów wskazuje konkretne przykłady niezbędnych dokumentów, także umożliwiających uzyskanie zabezpieczenia.

Adwokat z kancelarii prawnej w Warszawie i Siedlcach podkreśla, że wydane postanowienie stanowi tytuł wykonawczy, tj. powoduje, że w razie niewywiązywania się zobowiązanego z ciążącego na nim obowiązku uiszczania alimentów, istnieje możliwość złożenia do komornika wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, jak również może stanowić podstawę odpowiedzialności karnej za niepłacenie alimentów, o czym z kolei była mowa we wcześniejszej publikacji.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką prawa rodzinnego – jesteśmy do Państwa dyspozycji na terenie miast Warszawa i Siedlce.

Zachęcamy również do lektury pozostałych artykułów odnoszących się do kwestii alimentów:

Pozew o alimenty – co powinien zawierać i jak go napisać

Jak wykazać wysokość alimentów

Podwyższenie alimentów

Odpowiedzialność karna za niepłacenie alimentów

Rate this post
2022-10-24T11:57:12+00:00