Odrzucenie spadku

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze traumatycznym przeżyciem, jednakże w pewnym momencie należy uregulować kwestie majątkowe związane z tym ciężkim faktem. W większości przypadków czy to na podstawie dziedziczenia ustawowego czy na podstawie sporządzonego przez zmarłego testamentu spadkobiercy otrzymują różnego rodzaju aktywa spadkowe (więcej o tym w naszej publikacji Spadek – na jakiej podstawie można dziedziczyć po zmarłym). Jednakże zdarzają się również przypadki, że przyjęcie spadku może okazać się niekorzystne dla spadkobierców.

Ma to miejsce w sytuacji, gdy spadkodawca po śmierci pozostawił po sobie długi, których wartość przewyższa majątek wchodzący w skład spadku (np. mieszkanie, środki pieniężne, inne ruchomości itp.). W związku z powyższym rodzi się pytanie, co zrobić w takim przypadku.

Adwokat od spraw spadkowych

Pierwszym rozwiązaniem jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – oznacza to tyle, że spadkobierca odpowiada wobec wierzycieli zmarłego do wysokości aktywów majątku spadkowego. Prawnik od spadków wskazuje, że jest to rekomendowane zachowanie w razie, gdy spadkobierca nie ma dostatecznych informacji dotyczących majątku spadkowego, w tym wysokości długów spadkowych.

Drugim rozwiązaniem jest odrzucenie spadku, czyli zrzeczenie się dziedziczenia po zmarłym i to bez znaczenia czy w skład spadku wchodzą same długi czy są tam również przedmioty mogące stanowić przysporzenie.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć zarówno przed Sądem, jak i przed notariuszem. Oba wspomniane przypadku są równie skuteczne, natomiast niewątpliwie postępowanie sądowe trwa dużo dłużej niż złożenie oświadczenia przed notariuszem.

Prawnik od spraw spadkowych

Termin na złożenie stosownego oświadczenia wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W przypadku dziedziczenia ustawowego będzie to dzień, w którym spadkobierca powziął informację o śmierci spadkodawcy, bądź dzień, w którym spadkobierca powołany w dalszej kolejności (będący w dalszej grupie spadkowej) dowiedział się o odrzuceniu spadku przez osobę z wcześniejszym tytułem do dziedziczenia. Natomiast przy dziedziczeniu testamentowym termin ten liczony jest od dnia, w którym spadkobierca powziął informację o istnieniu testamentu i jego treści.

W przypadku odrzucenia spadku, do spadkobrania powoływane są osoby będące uprawnionymi w dalszej kolejności, a więc np. dzieci osoby, która spadek odrzuciła. W takiej sytuacji, jeżeli również one nie chcą spadku przyjąć, muszą złożyć oświadczenie w terminie 6 miesięcy, który liczony jest zgodnie z wyżej opisaną zasadą.

Sprawy spadkowe Warszawa

Pewien problem powstaje w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba odrzucenia spadku przez osobę małoletnią. Wtedy niezbędne jest wystąpienie do sądu rodzinnego z wnioskiem o wyrażenie zgody na dokonanie takiej czynności w imieniu dziecka. Prawnicy z naszej kancelarii adwokackiej zalecają podjęcie działań w jak najszybszym terminie, gdyż co do zasady złożenie wniosku o wyrażenie zgody na złożenie oświadczenia w imieniu dziecka zostaje zawieszone na czas trwania postępowania, jednakże nie jest to uregulowane w przepisach prawa, a wynika jedynie z orzecznictwa Sądu Najwyższego.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa spadkowego, zapraszamy do kontaktu z naszymi prawnikami od prawa spadkowego – adwokat od spadków jest do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec.

Rate this post
2023-03-17T14:05:41+00:00